Na hlavný obsah

Slovenské zdravotníctvo patrí medzi najslabšie v Európe, ukázala analýza zdravotníckych systémov

Slovensko si prilepšilo, no nie dostatočne.

Slovenské zdravotníctvo patrí medzi najslabšie v Európe, ukázala analýza zdravotníckych systémov
Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Slovenské zdravotníctvo patrí medzi najslabšie v Európe. Ukázal to Index pripravenosti zdravotníckych systémov od Globsecu 2023. Napriek zlepšeniu v rebríčku o dve miesta na piate najhoršie, celkové skóre Slovenska kleslo na 46,1 bodu.

Zaostávanie je evidentné v oblasti financovania, infraštruktúry a nedostatku zdravotníckych pracovníkov. Analytik Globsecu Martin Smatana upozornil, že okrem finančných problémov je slovenské zdravotníctvo ovplyvnené aj politickou nestabilitou.

„Priemerná dĺžka pôsobenia ministrov zdravotníctva na Slovensku od roku 2000 do júla 2024 je len 537 dní, čo je jedno z najnižších čísel v Európe. Tento nedostatok kontinuity sťažuje realizáciu dlhodobých reforiem, ktoré sú kľúčové pre zlepšenie zdravotných výsledkov“ uviedol Smatana.

Index hodnotí krajiny z dvoch pohľadov, z aktuálnej pripravenosti a z pripravenosti na budúce výzvy. Slovensko pritom zaostáva za krajinami ako Nórsko a Česko.

Krajina míňa na zdravotníctvo len 1 592 eur na obyvateľa, čo je tretie najnižšie miesto v Európe. Podľa Smatanu je kľúčom k zlepšeniu situácie na Slovensku zvýšené financovanie považované za investíciu a stabilný vedenie v zdravotníckom sektore. Tieto faktory by mohli podľa jeho slov výrazne zlepšiť zdravotnícky systém a zdravie občanov v krajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko