Na hlavný obsah

Slovensko má prvý vlastný ultrazvuk. Je prvým v Európe, ktorý využíva aj umelú inteligenciu

Pomáha pri diagnostike srdcovo-cievnych ochorení.

Slovensko má prvý vlastný ultrazvuk. Je prvým v Európe, ktorý využíva aj umelú inteligenciu
Slovenský ultrazvuk pomáha pri diagnostike srdcovo-cievnych ochorení. Foto: STVR

V Košiciach je prvý ultrazvuk v Európe, ktorý podporuje aj umelá inteligencia. Pomáha pri diagnostike pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zároveň ide o prvý ultrazvuk, ktorý vyvinuli a vyrobili na Slovensku.

Vďaka umelej inteligencii zobrazuje ultrazvukový systém v reálnom čase 12 parametrov srdca. Na takmer štvorročnom vývoji tohto prístroja sa podieľalo vyše sto ľudí, v spolupráci aj s našimi lekármi z praxe. Rovnaký ultrazvuk doteraz vyrábala spoločnosť iba v USA.

Viac o prvom slovenskom ultrazvuku zisťovala v relácii Aktuálne :24 redaktorka STVR Katarína Zakuťanská:

„Tým, že sme práve v Košiciach, je výhoda a flexibilita, že vieme omnoho rýchlejšie byť prístupný na trhu v rámci Európy, Afriky, Ázie, všade, kde bude treba. To znamená celosvetovo,“ uviedla riaditeľka výrobného závodu Siemens Healthineers Katarína Zidorová.

Echokardiografia je nevyhnutným vyšetrením u každého pacienta s podozrením na ochorenie srdca. „Ultrazvuk a jeho funkcie vedia odbremeniť lekára od nudnej, repetetívnej činnosti. Čiže keď napríklad obkresľuje srdcovú komoru pre výpočet objemu, tak to urobí systém automaticky,“ vysvetlil softvérový inžinier Siemens Healthineers Slovensko Peter Vaľo.

„Využívame umelú inteligenciu. Teraz máme k dispozícii automatickú analýzu jednotlivých dutín srdca, čo je veľmi dôležité pri presnom hodnotení funkcie srdca, takmer všetkých dutín,“ priblížil kardiológ a echokardiografista z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) Gabriel Valočík.

Takýto ultrazvuk používajú napríklad aj v oboch košických kardiocentrách. Vo VÚSCH s jeho pomocou už vyšetrili viac ako 600 pacientov.

„Teraz je kvalita dvojrozmerného aj trojrozmerného zobrazenia na veľmi dobrej úrovni. Umelá inteligencia nám urýchli celý proces vyšetrenia a upresní hodnotenie rôznych parametrov, na základe ktorých sa potom rozhodujeme pri liečení pacientov,“ povedal Valočík.

To, čo vyhodnotí umelá inteligencia, musí vždy potvrdiť lekár. Prístroj nielen urýchli samotné vyšetrenie, ale aj skráti čakacie doby pacientov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko