Minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) avizuje, že v budúcom roku nám hrozí prepadnutie časti eurofondov. Ministerstvá ich totiž nestíhajú čerpať. Čas na čerpanie eurofondov v tomto programovom období majú do konca roka. Odborník hovorí, že projekty musíme schvaľovať rýchlejšie.
V budúcom roku musí Slovensko z eurofondov vyčerpať jeden a pol miliardy eur. V roku 2026 ďalšie dve miliardy. Už dnes však máme problém.
„Extrémne sme zrýchlili. Napriek tomu sme v časovom sklze, lebo dobiehame takmer tri roky, keď sa neurobilo nič. Keď sme prišli, bolo 27 výziev za takmer tri roky. My sme na úrovni 29. Keď sme prišli bolo päť zakontrahovaných projektov, my máme 800,“ povedal Richard Raši.
Podľa ministra najlepšie čerpajú eurofondy rezort práce a dopravy. Potrebné však je, aby európske peniaze použili všetky ministerstvá. „Keď peniaze nevyčerpáme, tak ich musíme vracať, a to je to, čo nikto nechce, aby sa stalo,“ dodal Raši.
Čerpaniu eurofondov na ministerstvách sa v Správach venovala redaktorka Andrea Škutová:
Kritika opozície
Výhrady má aj opozícia. „Čerpanie eurofondov po roku je 1,1 percenta. To znamená, že hrozí, že v nasledujúcich rokoch pri takomto slabom výkone prepadnú stámilióny eur. Do konca budúceho roku treba vyčerpať 1,5 miliardy eur. Je to absolútne nemožné,“ reagovala bývalá ministerka investícií Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Podľa Rašiho by sa neminuté peniaze za tento rok mali presunúť. „Pokiaľ po analýze začiatkom roku 2025 bude jasné, že niektoré ministerstvá finančné prostriedky minúť nestíhajú, tak dôjde k ich presunu tam, kde to čerpanie vie byť,“ dodal Raši.
Viacero projektov naraz
Prijímatelia eurofondov cítia tlak, pretože pripravujú viacero projektov naraz pre súbeh projektov z plánu obnovy a eurofondových projektov. Toto je podľa odborníka jeden z dôvodov, prečo sa európske peniaze nemíňajú.
„Tento problém sa prehlbuje ešte viac, keďže ministerstvá musieť vyhlasovať viaceré výzvy naraz, aby sa zabezpečilo aspoň plánované čerpanie,“ uviedol odborník na eurofondy a verejné obstarávanie Juraj Tkáč.
Odborník kritizuje aj dlhý administratívny proces, ktorý je spojený so schvaľovaním eurofondov. „Viaceré projekty, ktoré sa podali minulý rok, do dnešného dňa vôbec nevyhodnotili. Prijímatelia tak nevedia, či vôbec má zmysel daný projekt realizovať, alebo nie,“ dodal Tkáč.
„Máme podpísaných projektov 800, čiže na 800 rozličných miestach na Slovensku sa niečo deje. Či je to v podnikoch, či je to zatepľovanie, či sú to materské základné školy, kultúra, šport, cyklotrasy alebo veda, výskum a inovácie,“ priblížil Raši.
Odborník hovorí, že najlepšie v rámci Európskej únie čerpá eurofondy Poľsko. Projekty sa totiž schvaľujú rýchlejšie.