Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s potvrdila Slovensku rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Kvituje zavádzanie konsolidačných opatrení a výhľad slovenskej ekonomiky do budúcich rokoch vníma ako pozitívny. Analytici sú však mierne skeptickí.
Ekonomika Slovenska by mala byť stabilná. Môžu za to prijaté konsolidačné opatrenia, ktoré majú znížiť deficit v štátnom rozpočte. Podľa ministerstva financií budúci rok by mal byť na úrovni 4,7 percenta a do roku 2027 na troch percent HDP.
„Ak by sme nič neurobili, dlh Slovenskej republiky by stúpol do roku 2027 až na takmer 71 a pol percenta. Na finančných trhoch by sme prišli o stovky miliónov eur. Potvrdenie ratingu je potvrdením dobrej práce ministerstva financií a vlády Slovenskej republiky,“ hovorí minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD).
,,Je to agentúra, ktorá hodnotí primárne kreditný rating, to znamená, že sa skôr zaujíma o to, či naša ekonomika bude naďalej rásť a produkovať dostatok daní na to, aby sme boli schopní splácať svoj dlh. Keď sa pozrieme na konsolidáciu, ktorá má prísť do ďalšieho roka, ten výhľad taktiež ostáva stabilný,“ vysvetľuje analytik trhov Marek Nemky.
Ekonomický rast podľa agentúry vzrastie tento rok o 2,3 percenta. V roku 2025 o dve percentá. Opozičný poslanec ho považuje za nízky. Situácia v ekonomike bude podľa neho veľmi krehká.
Téme hodnotenia Slovenska sa v Správach venovala redaktorka Andrea Škutová:
,,Rast bude vtedy, ak budeme schopní čerpať plán obnovy a odolnosti. Musíme byť tiež schopní čerpať európske fondy. Rast závisí aj od toho, či Nemecko nebude mať zásadnejšie problémy so svojou ekonomikou ako už má,“ tvrdí podpredseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS).
,,Ako sa darí našim obchodným partnerom v zahraničí, tak sa potom v neposlednom rade darí aj Slovensku. Mnohé krajiny, dokonca tie najvyspelejšie, v rámci Európskej únie majú výrazne nižšie tempo rastu,“ objasňuje ekonóm Ľuboš Pavelka.
Kľúčový podnikateľský sektor
,,Vyzerá to tak, že v súčasnosti podnikateľský sektor bude nielen kľúčový, ale bude celkom odolný, aj napriek tomu, že to daňové zaťaženie bude výrazné. Je otázka, ako to budeme hodnotiť o rok neskôr,“ dopĺňa analytik Nemky.
Analytici však upozorňujú na vysokú infláciu, ktorú spôsobia konsolidačné opatrenia. V budúcom roku bude približne vo výške piatich percent. Ratingová agentúra odhaduje, že do roku 2027 klesne na 2,4 desatiny percenta.
,,Najväčšie cenové tlaky budú v roku 2025 a v roku 2026. V roku 2025, v prvom konsolidačnom roku, to bude predovšetkým z dôvodu zvýšenia dane z pridanej hodnoty, zníženia rozsahu dotácií na energie a zavedenia rôznych vyšších daní, napríklad dane z finančných transakcií,“ uzatvára Pavelka.
Otázne je, ako bude vyzerať konsolidácia v budúcich rokoch. Ministerstvo financií však už teraz avizovalo, že bude potrebná.