Chronické autoimunitné polygénové ochorenie celého organizmu psoriáza sa prejavuje na koži. Prepuknúť môže do 40. veku života alebo potom po 60. roku, priblížila v Ranných správach dermatologička Michaela Blaško.
Psoriázu spôsobuje viacero génov, jej presnú príčinu však úplne nepoznáme. Na to, aby sa však prejavila úplne, vplývajú tzv. „provokačné faktory“. Podľa dermatologičky medzi výrazné vplyvy pre jej vznik patrí chronický dlhodobý stres. Spomenula napríklad maturitné skúšky, svadbu či stratu zamestnania.
„Alebo veľmi často sú to streptokokové ochorenia horných dýchacích ciest, najmä angíny. Alebo potom sú to niektoré lieky, ako betablokátory, lítium a pod.,“ priblížila Blaško.
Ochorenie sa môže prejaviť pod náporom stresu medzi 18. a 40. rokom života. Potom tiež po 60., kedy môžu byť príčinami už iné ochorenia, ktorými pacient trpí, a to kardiovaskulárne ochorenia či cukrovka. Ale aj obezita.
„Tukové tkanivo je samostatný endokrinný orgán a produkuje práve prozápalové cytokiny, to sú prozápalové molekuly nášho vlastného imunitného systému, ktoré zvyšujú zápal v tele. A môže sa to prejaviť vznikom aj psoriázy,“ priblížila Michaela Blaško.
Jednoduchá diagnóza
Psoriáza má typický klinický obraz. Lekári ju dokážu práve pre jej kožný prejav diagnostikovať aj bez ďalších vyšetrení.
„Vyzerá veľmi typicky. Na zhrubnutej infiltrovanej zapálenej koži sa tvoria šupiny. A ide o to, že tieto šupiny sa tvoria pre to, že životný cyklus rohových buniek je skrátený. Normálne žijú 28 dní, u psoriatikov sú skrátené na tri až šesť dní,“ pokračovala dermatologička.
Ako ďalej opísala, šupiny sa potom vrstvia. Hrubé nánosy striebristých šupín potom opadávajú. Existujú však aj typické miesta, kde sa ochorenie prejaví. „Vo vlasovej časti hlavy, na rozhraní kože vlasovej pokožky, čela alebo kože krku, za ušami. Potom oblasti lakťov, kolien alebo krížová oblasť,“ priblížila dermatologička Michaela Blaško.
Ďalej sa psoriáza môže prejavovať aj na nechtoch. Ako Blaško upozornila, u 10 až 15 percent ľudí sa prejaví v oblasti kĺbov. Opuchnú a bolia a vzniká tzv. psoriatická artritída. Dodala že na svete týmto ochorením trpí asi 100 miliónov ľudí. Na Slovensku asi 200-tisíc, pričom problém rieši len tretina z nich, dve tretiny zostávajú neliečené.
Viac možností liečby
Psoriáza sa nedá úplne vyliečiť, no dá sa liečiť, a to viacerými spôsobmi a podľa Michaely Blaško veľmi dobre. Dôležitá je však aj úprava životného štýlu, teda redukcia hmotnosti a eliminácia alkoholu, fajčenia a pod.
„Pri jednoduchších formách začíname lokálnou liečbou, kde používame keratolitiká. To sú krémy, ktoré nám pomáhajú ošupovať nánosy šupín. Alebo je to kombinácia kortikoidných krémov s keratolitikami alebo s lokálnymi retinoidmi,“ povedala Blaško.
Ďalej sa psoriáza môže liečiť fyzikálne. Tu sa využíva UV žiarenie. „Potom je to balneofototerapia, teda kúpeľ a UV žiarenie,“ vysvetlila dermatologička s tým, že účinná je aj kúpeľná liečba.
Celková liečba ochorenia prebieha pomocou tabletiek s cyklosporínom, acitretínom alebo metotrexátom. Závažné prípady sa liečia biologicky.