Bulhari v nedeľných (27. 10.) predčasných voľbách rozhodujú o novom zložení parlamentu. Hlasovanie sa koná po tom, ako sa politické strany nedokázali dohodnúť na vytvorení koaličnej vlády. Sú to už siedme parlamentné voľby za necelé štyri roky.
Bulharsko teraz spravuje úradnícka vláda vedená Dimitarom Glavčevom. Podľa agentúry Reuters je ale nepravdepodobné, že by sa hlasovaním podarilo prelomiť politický pat, ktorý spomaľuje ekonomické reformy. Bulharsko je najchudobnejšou členskou krajinou Európskej únie.
Bulharsko čelí prehlbujúcej sa politickej kríze od protikorupčných protestov z rokov 2020 a 2021, ktoré ukončili vládu vedenú stranou Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB).
Zatiaľ posledné voľby z 9. júna tohto roka priniesli opäť roztrieštený parlament. Víťazný GERB niekdajšieho premiéra Bojka Borisova potreboval ďalších minimálne dvoch koaličných partnerov. Ochotu k spolupráci však vyjadrovalo len Hnutie za práva a slobody (DPS), ktoré obhajuje záujmy bulharských Turkov a ktoré podobne ako GERB čelí obvineniam z korupcie a blízkosti k oligarchom.
Piatkový prieskum verejnej mienky znovu favorizoval GERB, ktorý by dnes mohol získať okolo 26 percent hlasov, nasledovaný proreformnou centristickou stranou Pokračujeme v zmene (PP) s podporou 16,2 percenta a proruskou krajne pravicovou stranou Obrodení so 14,9 percenta.
Volebné miestnosti sa zatvoria o 20.00 h miestneho času (19.00 h SEČ). Odhady výsledkov sa očakávajú krátko potom, predbežné výsledky neskoro večer.
Bulharsko podľa pozorovateľov naliehavo potrebuje stabilnú vládu, aby zlepšilo prílev peňazí z únijných fondov. Politická patová situácia krajiny tiež komplikuje plány vstúpiť do eurozóny a naplno sa pripojiť k schengenskému priestoru voľného pohybu osôb.