Prieskumy verejnej mienky v Spojených štátoch síce hovoria o vyrovnanom súboji o Biely dom, no demokrati dostali varovné signály. Podpora ich prezidentskej kandidátky Kamaly Harrisovej je u afroamerických a hispánskych mužov nižšia ako vo voľbách pred štyrmi rokmi. Republikán Donald Trump si v týchto demografických skupinách polepšil.
Afroameričania už tradične podporujú vo voľbách demokratov. Očakávania, že to automaticky bude platiť aj v prípade Kamaly Harrisovej, ktorej otec pochádza z Jamajky, sa nenaplnili.
Prieskum verejnej mienky New York Times ukázal, že až 20 percent černošských mužov chce voliť Donalda Trumpa a 10 percent je stále nerozhodnutých. Pred štyrmi rokmi podporilo miliardára iba 13 percent.
Prvý prezident tmavej farby pleti v americkej histórii Barack Obama, ktorý podporuje Harrisovú, začiatkom mesiaca pri stretnutí s černošskými voličmi neskrýval frustráciu. „Prihováram sa černošským mužom priamo. Mám pocit, že sa vám nepozdáva predstava mať ženu ako prezidentku a hľadáte zámienky ju nevoliť,“ vyhlásil.
Preferenciám hispánskych a afroamerických mužov pred prezidentskými voľbami v USA sa v reportáži v Správach venoval Martin Rajec:
Jeho vyhlásenia vyvolali v černošskej komunite zmiešané reakcie. „Existuje očakávanie, že černošskí muži musia podporovať demokratov a keď ich nepodporujú, tak sa mýlia. Mnohých irituje toto očakávanie, že len preto, že je niekto černoch musí podporovať demokratov,“ vysvetlil politológ Chandler James z Oregonskej univerzity.
Prezidentská kandidátka Kamala Harrisová v rozhovore pre NBC ponúkla urazeným Afroameričanom olivovú ratolesť „Prečo by mali byť černosi iní ako iné demografické skupiny? Ich hlas si musíme zaslúžiť,“ uviedla.
Harrisová cez víkend prvýkrát navštívila tradične černošské kostoly v Severnej Karolíne a v Georgii. Republikán Donald Trump sa tiež usiluje získať viac černochov na svoju stranu. Na predvolebnom mítingu v Atlante vyhlásil, že Afroameričania, ktorí ho nebudú voliť, by mali podstúpiť psychologické testy.