Na hlavný obsah

Vo viniciach vrcholia jesenné oberačky: Hrozno na medovo sladké slamové víno pozbierali tento rok rekordne skoro

Hrozno nesmeruje hneď do lisu, ale na povalu.

Vo viniciach vrcholia jesenné oberačky: Hrozno na medovo sladké slamové víno pozbierali tento rok rekordne skoro
Ilustračná snímka vinohradu. Foto: Unsplash

Vo viniciach vrcholia jesenné oberačky. Už tradične medzi posledné patrí slamový zber. Hrozno nesmeruje hneď do lisu, ale na povalu, kde ho musia opäť zavesiť, aby dobre uschlo. Výsledkom je prírodne sladké víno s medovými tónmi. Hrozno naň pozbierali rekordne skoro.

Po iné roky koncom októbra, tento rok už v prvej polovici. Slamový zber sa naplno rozbehol aj v Topoľčiankach.

„Tak, ako všetky zbery boli posunuté, tak aj to slamové je o nejaké tri týždne posunuté. Patrí to medzi tie rekordné roky,“ zhodnotil vinohradník z Topoľčianok Roman Komárňanský.

„Na slamový zber potrebujeme, aby bolo slnečné a suché počasie. Tým pádom, že nám fúka vetrík, tak máme aspoň sucho, ráno nebola rosa,“ hovorí vinohradník z Topoľčianok Zoltán Molnár.

Výrobe slamového vína sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Jana Obrancová:

„Musí sa oberať naozaj veľmi opatrne, aby tie bobuľky neboli ťuknuté, aby na nich nebola šťava, ktorá by mohla naštartovať hnilobné procesy. Musí byť aj veľmi jemne premiestnené na povalu,“ vysvetlil obchodný riaditeľ vinárstva v Topoľčiankach Samuel Waldner.

Len hŕstka vinárstiev

Tam totiž strapce opäť zavesia, tentoraz háčikmi na špagát, aby poriadne preschli. „Vešiame pekné strapce. Pozeráme, aby nebolo veľa hnilého,“ hovorí pracovník vinárstva Jozef.

„Je v celkom dobrom stave, lebo nepršalo toľko cez leto. Bolo sucho, tak celkom vyschlo,“ dodáva pracovník Matej.

Sušením na povale hrozno stratí asi 70 percent obsahu vody. Práve tým sa z neho môže stať slamové víno.

„Po troch mesiacoch by sa mala skoncentrovať na hodnotu cukornatosti minimálne 27. To je požiadavka zákona, ale predpokladám, že tento rok to bude cez 30 cukornatosť,“ uviedol vinohradník Komárňanský.

„Následne bude kvasenie a vyzrievanie na jemných kvasničných kaloch. Prvé víno sa bude črtať okolo mája nasledujúceho roku, aj keď, samozrejme, vyzrievať ho ešte necháme, aby sa zharmonizovalo, keďže je to pomerne náročné víno na výrobu,“ ozrejmil Waldner.

Aj preto slamové víno u nás dorába len hŕstka vinárstiev.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko