Vykurovacie obdobie je v plnom prúde. Mnoho ľudí volí ako spôsob kúrenia tuhé palivo, pri nákupe dreva alebo brikiet sa však zabúda na kontrolu komínov. Viceprezident Kominárskej komory Slovenska Gabriel Klotton radí nenechať čistenie komínov na poslednú chvíľu.
„Vždy odporúčam ľuďom to robiť v predstihu. Niekedy je výhodné na konci vykurovacej sezóny si začať obháňať kominára. Nie až keď sa sezóna začne,“ povedal Klotton v rozhovore pre Aktuálne :24.
Slováci sa však podľa neho v starostlivosti o komíny a vykurovacie telesá zlepšujú. Zanedbaním prevencie ľudia podľa neho hazardujú s vlastnou bezpečnosťou. „V prvom rade je to vlastná bezpečnosť a potom sú to finančné škody,“ vysvetlil.
Kominár podľa Klottona musí skontrolovať celé vykurovacie teleso. „Zamerať by sa mal najmä na dymovod a komín, ale potrebuje vidieť aj ten spotrebič, v ktorom sa spaľuje. Zhodnotí jeho stav a používanie, skontroluje a vyčistí,“ vysvetlil.
Dodal, že najčastejším dôsledkom používania nevyčistených komínov je vznik požiaru. „Evidujeme 714 požiarov v priemere za rok,“ uviedol. Priblížil, že môže dôjsť k zapáleniu dechtových usadenín v komínovom telese, ktoré môže spôsobiť väčší požiar.
V celom rozhovore s viceprezidentom Kominárskej komory Slovenska Gabrielom Klottonom z Aktuálne :24 sa dozviete aj:
- aké sú rozdiely záťaže komínov pri rôznych typoch paliva, ktorým kúrime
- prečo odporúča nenechať čistenie komína na poslednú chvíľu