Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský oznámil, že výpovede ku koncu októbra podá spolu 2 713 lekárov. Tí žiadajú premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o okamžité stretnutie. Ide o nemocničných lekárov z kritických a najvyťaženejších oddelení ako je anestéziológia, chirurgia, gynekológia, interné či kardiológia.
Zdravotnícky analytik a riaditeľ Ineko Dušan Zachar si myslí, že spočiatku pacienti výpovede lekárov nepocítia, keďže nadobudnú účinnosť až v januári.
„Myslím si, že v tomto dvojmesačnom časovom období bude docházdať k rokovaniam medzi lekárskymi odbormi a ministerstvom zdravotníctva,“ zhodnotil Zachar. Očakáva, že ku kompromisu dôjde ešte pred alebo medzi vianočnými sviatkami.
Pozrite si celý rozhovor s analytikom a riaditeľom Ineko Dušanom Zacharom. O situácii v zdravotníctve hovoril v relácii Aktuálne :24:
V roku 2011 podalo výpovede asi 1 200 lekárov a viedlo to k vyhláseniu núdzového stavu. Hovoriť v súčasnosti o núdzovom stave je podľa Zachara predčasné.
„V každom prípade sa treba zo strany nemocníc, kde je výpovedí najviac, pripravovať na krízové riešenia, prípadne núdzové stavy, aj keby nebol vyhlásený oficiálny núdzový stav na území celej SR v oblasti zdravotníctva,“ podotkol analytik.
„V priemere, ak by všetkých 2 713 lekárov podalo výpovede a v januári by odišli zo svojich pracovísk a nebola by zároveň nariadená pracovná povinnosť zo strany štátu, tak v tom prípade by prišlo v mnohých regiónoch a nemocniciach ku kolapsu,“ upozornil Zachar. Pripomenul zároveň, že v niektorých nemocniciach lekári výpovede podávať nebudú.
Podľa Zachara by si núdzové plány malo nastaviť aj ministerstvo zdravotníctva. „Ale viac úsilia by malo ministerstvo venovať do toho, aby sa s lekárskymi odbormi dohodli na kompromisnom riešení. Aby aj lekári boli ako-tak spokojní, ale aby aj pacienti dostali za vyrokované požiadavky nejakú protihodnotu,“ dodal.