Na hlavný obsah

Zástupcovia záchraniek nesúhlasia s novelou zákona. Opatrenia sú hazardom pre pacienta, upozorňujú

U niektorých pacientov, kde zasahoval lekár, už nebude.

Zástupcovia záchraniek nesúhlasia s novelou zákona. Opatrenia sú hazardom pre pacienta, upozorňujú
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Zástupcovia záchraniek nesúhlasia so súčasným znením novely zákona o záchrannej zdravotnej službe (ZZS), ktorú Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania (MPK).

Kritizujú najmä navrhované zmeny v záchranárskych posádkach, ktoré podľa nich môžu ohroziť zdravie aj život pacientov. Vedenie rezortu preto vyzývajú, aby legislatívu z MPK stiahlo a vypočulo si ich pripomienky. Uviedli to na stredajšej (9.10.) tlačovej konferencii.

Prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS) Matej Polák upozornil, že viaceré navrhované opatrenia sú hazardom pre pacienta. Poukázal pritom najmä na zmeny v záchranárskych posádkach.

„Ak bude novela prijatá v tomto znení, spôsobí, že u niektorých pacientov, u ktorých zasahoval lekár, už nebude. Ale bude tam zasahovať tzv. záchranár špecialista. U niektorých pacientov, kde doposiaľ zasahovali profesionálni, vysokoškolsky vzdelaní záchranári už dnes bude zasahovať len tzv. asistent prepravy,“ spresnil.

Má ísť podľa jeho slov o nový typ zdravotníka, ktorý má absolvovať len 180 hodinový kurz a zasahovať iba pri pacientoch, ktorí nie sú v akútnom ohrození života. Upozornil však, že je náročné len na základe telefonátu vyhodnotiť, či ide o život ohrozujúci stav.

Rovnako zmeny skritizoval aj Ivan Majling zo Slovenskej spoločnosti urgentnej medicíny a medicíny katastrof. Upozornil napríklad, že výkony, ktoré majú byť po novom delegované tzv. zdravotníckemu záchranárovi sú výkony, ktoré v realite nemôže vykonávať často ani čerstvo vyštudovaný lekár či sestra s 20-ročnou praxou na oddelení anestéziológie.

„Považujeme to za mimoriadne nebezpečný krok,“ skonštatoval. Priblížil, že má ísť napríklad o prácu s umelou pľúcnou ventiláciou či otváranie hrudníka pacienta v prípade traumy.

Vlna kritiky

Okrem toho obaja považujú za absurdné, že novela by mala byť účinná od 1. januára 2025, pričom stále nie je známe rozmiestnenie staníc záchraniek. Okrem iného skritizovali aj zavádzanie ordinačných hodín pre záchranky či vznik novej linky pomoci, na ktorú sa majú obracať pacienti s neurgentným stavom.

Obaja zároveň kritizujú proces prípravy reformy, z ktorého podľa nich boli vynechaní odborníci. Nesúhlasia ani s bezdôvodným skrátením pripomienkového konania.

Vyzvali preto vedenie ministerstva zdravotníctva, aby novelu stiahlo a vrátilo ju naspäť na pôdu rezortu. „Aby sme sa tam stretli a začali načúvať hlasom ľudí z praxe,“ dodal Polák.

Pripravovanú reformu aj postup jej prípravy kritizujú tiež Združenie miest a obcí Slovenska a Základná odborová organizácia pri ZZS v Bratislave. Upozorňujú, že môže ohroziť kvalitu a dostupnosť poskytovaných zdravotných služieb. Štátne ZZS Bratislava a ZZS Košice, naopak, navrhované zmeny vítajú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko