Na hlavný obsah

Zbrojársky závod v Snine rozširuje výrobu delostreleckej munície. Asi pätina produktov putuje na Ukrajinu

Minister obrany to nepovažuje za podporu vojny.

Zbrojársky závod v Snine rozširuje výrobu delostreleckej munície. Asi pätina produktov putuje na Ukrajinu
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) na otvorení novej linky na výrobu 155 milimetrovej delostreleckej munície. Foto: TASR/Roman Hanc

Slovensko naďalej posilňuje svoj obranný priemysel. Polo-štátna zbrojovka ZVS v Snine rozširuje výrobu za vyše 30 miliónov eur. Naopak, v neďalekom Strážskom v Michalovskom okrese postaví úplne nový muničný závod. Predbežne asi pätina vyrobenej munície pritom poputuje na Ukrajinu.

Závod v Snine vyrába telo delostreleckej munície. Ročne je to asi 120-tisíc kusov. Dopyt je však oveľa vyšší. Do dvoch rokov preto jeho produkcia stúpne približne trojnásobne. Podarí sa to vďaka novej výrobnej hale.

Téme delostreleckej munície sa v relácii Rádiožurnál v Rádiu Slovensko venoval redaktor Anton Gbúr:

„Laik sa na neho pozerá ako kus železa. Pre mňa je to vysoko sofistikovaný výrobok. To telo musí totiž dosahovať určitú špecifikáciu, keď ho vyrobíte. Znamená to, že musí mať určitý črepinový účinok, musí mať nejaký dostrel,“ hovorí predseda predstavenstva ZVS Holding Pavol Čahoj.

Viac munície so sebou prinesie aj približne 200 pracovných pozícií. V regióne je bez zamestnania vyše 1 500 obyvateľov. Firma si ich plánuje vyškoliť aj v rámci duálneho vzdelávania.

Väčšina produktov sninskej fabriky končí v zahraničí vrátane Ukrajiny. Tam putuje asi 20 percent.

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) na otázku Slovenského rozhlasu, či to nepovažuje za vojenskú pomoc, ktorú Smer pred voľbami odmietal, povedal: „Toto nie je o podpore vojny, pán kolega. Podpora vojny je, keď dávate niečo z peňazí daňových poplatníkov zadarmo, ako stíhačky, delá, húfnice, alebo čokoľvek iné.“

Podobný trend je aj v Európe

Analytik Matej Kandrík z Adapt Institute vníma zväčšovanie zbrojárskeho priemyslu na Slovensku pozitívne. Podobný trend je aj v iných európskych štátoch.

„Tu vidíme istú dvojtvárnosť tej politiky. Granát, ktorý predáme, zjavne vojnu nepodporuje. Granát, ktorý by sme darovali, vojnu podporuje. Je to jednoducho dvojtvárne a čiastočne falošné,“ hovorí Kandrík.

Východné Slovensko si svoje postavenie v zbrojárskom priemysle ešte posilní. V Strážskom v areáli podniku Chemko postavia úplne novú fabriku za 350 miliónov eur. Slúžiť bude na výrobu prachových náplní do munície. Asi 150 ľudí by tam malo začať pracovať od roku 2027.

„Ten areál je obrovský, my plánujeme zrekonštruovať celý areál. Bude to totiž celé pozostávať z viacerých výrobných procesov, ktoré musia byť od seba oddelené,“ vysvetľuje prezident MSM Group Marián Goga.

Slovensko vďaka tomu bude úplne sebestačné vo výrobe 155 mm delostreleckej munície.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika