Na hlavný obsah

Zdravotníci ani po ponuke ministra nestiahli výpovede. Štát by mal žiadať protihodnotu, myslí si analytik

Lekárski odborári opakujú svoje požiadavky.

Zdravotníci ani po ponuke ministra nestiahli výpovede. Štát by mal žiadať protihodnotu, myslí si analytik
Minister zdravotníctva Kamil Šaško. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Zdravotníci zatiaľ ponuku ministra zdravotníctva Karola Šaška (Hlas-SD) na stiahnutie výpovedí výmenou za 100 miliónov eur v platoch neprijali.

Lekárski odborári hovoria o nekorektných vyjadreniach a opakujú svoje požiadavky na zvýšenie platov sestier a zlepšenie systému zdravotníctva.

Kamil Šaško zase vyzýva zdravotné sestry, aby nepočúvali údajné klamlivé vyjadrenia o klesaní ich platov. Podľa analytika neexistuje odpoveď na otázku, či je suma dostatočná. Dodáva, že štát by mal od zdravotníkov žiadať protihodnotu.

Lekárski odborári hovoria o sklamaní

Prezident Peter Pellegrini napokon konsolidačné opatrenia podpísal, minister zdravotníctva totiž našiel dodatočnú sumu na vyššie platy. „Viac ako 100 miliónov eur. Prosím, uvedomme si, aká obrovská suma to v skutočnosti je,“ povedal Šaško.

Lekárski aj sesterskí odborári hovorili o sklamaní. Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský hovorí, že budú pokračovať v nátlakových akciách, pretože vyjadrenia hlavy štátu neboli korektné.

„Pán prezident podpísal zákon, ktorý 25 profesiám v nemocniciach znižuje mzdu. On reálne podpisom toho zákona znížil mzdy na budúci rok,“ povedal Visolajský.

Zákon totiž znižuje koeficienty základnej mzdy. Minister Kamil Šaško však v nedeľu (20. 10.) ubezpečil sestry, že odborári klamú. Tvrdí, že platy im porastú a to o 9,7 percenta ročne. „Každá z vás bude mať presne rovnaké podmienky nárastu platu, ako tomu bolo aj pred prijatím konsolidačného balíka,“ ubezpečil Šaško.

Sesterské odbory na vyjadrenia zatiaľ nereagovali. Platy by napokon mali rásť aj záchranárom. Podpredsedníčka Základnej odborovej organizácie záchranárov v Bratislave Zuzana Pukancová hovorí, že všetci by sa mali stretnúť za okrúhlym stolom.

„My zatiaľ nevieme absolútne nič konkrétne, akým spôsobom vlastne toto bude prebiehať. Pokiaľ viem, bolo to viac-menej deklarované len v ústnej rovine,“ uviedla Pukancová.

Mzdy nezdravotníckych pracovníkov

O rokovaniach hovorí aj šéf Odborového zväzu pracovníkov v zdravotníctve Anton Szalay. Pripomína, že mzdy by mali rásť aj nezdravotníckym pracovníkom, čo sa tento rok zatiaľ nepodarilo. „Ostatní zdravotníci podľa slov ministra budú mať garantovaný rast platov podľa zákona,“ priblížil Szalay.

Dodáva, že budú pokračovať v diskusiách aj s vedeniami nemocníc. Analytik INESS Martin Vlachynský vysvetľuje, že neexistuje objektívny ukazovateľ, či je 100 miliónov veľa alebo málo. No myslí si, že štát by mal zvyšovanie platov podmieniť protihodnotou.

„Nejaké výkonnostné ukazovatele, že teda keď rastú mzdy, aby sme videli aj akým spôsobom rastie produktivita na strane zdravotného systému. Najmä čo sa týka zamestnancov v tomto systéme,“ vysvetlil Vlachynský. Odborári budú o ďalších krokoch informovať v utorok (22. 10.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika