Libanon aj šiitské militantné hnutie Hizballáh čiastočne súhlasia s návrhom prímeria, ktoré sa snažia sprostredkovať Spojené štáty. Tvrdí to agentúra Reuters s odvolaním sa na libanonských predstaviteľov.
Zatiaľ sa však čaká na reakciu Izraela, ten situáciu doposiaľ nekomentoval. Do Bejrútu medzitým pricestoval zvláštny vyslanec Bieleho domu Amos Hochstein s cieľom pokračovať v mierových rozhovoroch.
Ešte v pondelok (18. 11.) večer nič nenasvedčovalo tomu, že by sa medzi Izraelom a Hizballáhom schyľovalo k prímeriu. Izraelská armáda zaútočila na historickú rezidenčnú štvrť v centre Bejrútu, len 400 m od sídla premiéra.
V blízkosti sa nachádzajú aj ambasády a Budova OSN. Útok prišiel bez varovania či výzvy na evakuáciu a vyžiadal si najmenej päť obetí. Situácia eskalovala aj na Izraelskej strane. Časť rakety Hizballáhu dopadla v Tel Avive, kde spôsobila požiar. Ostreľovanie na severe krajiny pripravilo o život jednu ženu.
Zlomový bod môže byť požiadavka Izraela
Bývalý minister a iniciátor mierových dohôd z Osla Josi Bejlin pre televíziu Al-Džazíra hovorí, že aktuálna eskalácia nie je v rozpore s mierovým procesom. Tvrdí, že v takýchto situáciách sa znepriatelené strany snažia maximalizovať svoje zisky, aby získali silnejšiu vyjednávaciu pozíciu. Podľa neho ide o podobný prípad a prímerie je na dosah.
Podľa libanonských zdrojov Hizballáh čiastočne súhlasí s prímerím navrhnutým USA, ktorého cieľom je zastaviť boje na 60 dní a stiahnuť izraelskú armádu z Libanonu. Dohoda zároveň žiada dodržiavať rezolúciu OSN č. 1701, ktorá zakazuje Hizballáhu pôsobiť v pásme 30 kilometrov od hraníc s Izraelom.
Podľa uznesenia tam môže operovať len regulárna libanonská armáda a mierové jednotky UNIFIL. Rezolúcia, ktorá ukončila libanonsko-izraelskú vojnu v roku 2006, však podľa vojenského experta Milana Mikuleckého nebola Hizballáhom na rozdiel od Izraela nikdy plne dodržiavaná.
“Libanonská vláda, armáda a mierová misia UNIFIL nikdy neboli schopné, možno ani ochotné požiadať Hizballáh, aby ho dodržiaval. Tu vidím najväčšie riziko, že prímerie vôbec vstúpi do platnosti alebo aby sa aspoň minimálnu dobu dodržiavalo,“ povedal Mikulecký.
Zlomový bod dohody o prímerí môže byť podľa expertov požiadavka Izraela na právo udrieť na pozície Hizballáhu kedykoľvek, keď poruší rezolúciu.