Viacero nominantov a kandidátov Donalda Trumpa na posty v jeho nastupujúcej administratíve dostalo v uplynulých hodinách vyhrážky bombou a prepadnutím. V stredu (27. 11.) o tom podľa agentúry Reuters informovala hovorkyňa zvoleného amerického prezidenta Karoline Leavittová.
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) potvrdil, že „početné“ bombové hrozby i incidenty tzv. swattingu (prepadnutia) eviduje a vyšetruje. Swatting označuje postup, pri ktorom je polícia pod falošnou zámienkou naliehavo privolaná k niekomu domov. Táto taktika sa stala obľúbenou v uplynulých rokoch.
Leavittová povedala, že nemenovaní kandidáti a nominanti sa v utorok večer a v stredu ráno stali terčom „násilných, neamerických hrozieb voči ich životom a tým, ktorí s nimi žijú“.
„Bezpečnostné zložky v reakcii na to rýchlo konali, aby zaistili bezpečnosť osôb, ktoré sa stali terčom (hrozieb). Prezident Trump a celý prechodný tím sú vďační za ich rýchle konanie,“ uviedla hovorkyňa.
Kto bol terčom vyhrážok?
Medzi obeťami je okrem iných aj Matt Gaetz, ktorého Trump pôvodne chcel za budúceho ministra spravodlivosti, i republikánska Elise Stefaniková, ktorú Trump navrhol do funkcie americkej veľvyslankyne pri OSN.
Terčom sa podľa nemenovaného zdroja agentúry AP stali aj budúca vedúca kancelárie Bieleho Domu Susie Wilesová a Pam Bondiová, ktorú si Trump vybral ako náhradu za Gaetza. Ani jedna bezprostredne nereagovala na žiadosť o vyjadrenie.
Stefaniková ako prvá oznámila, že jej bydlisko v štáte New York sa stalo terčom bombovej hrozby. Dozvedela sa o nej, keď sa so svojou rodinou vracala domov z Washingtonu na sviatok Dňa vďakyvzdania.
Bývalý newyorský kongresman a Trumpov nominant na post šéfa americkej Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) Lee Zeldin zase povedal, že do jeho domu bola zaslaná „hrozba rúrkovou bombou s propalestínskou tematikou“. On ani jeho rodina v tom čase neboli doma.