Viacero štátov USA počas amerických prezidentských volieb muselo odsúvať uzatvorenie volebných miestností. Podpísali sa pod to evakuácie v dôsledku bombových hrozieb, ale aj nefungujúce tlačiarne. Volebný deň narazilo aj na iné kauzy.
Bombové hrozby
Hybridnú hrozbu, ktorá zasiahla viacero volebných miestností v americkom štáte Georgia polícia označila za hoax. Úrady uviedli, že pochádzali z ruských e-mailových adries. Voľby sa tak predĺžili v piatich miestnostiach, v okrese Fulton, kde prevláda afroamerická populácia.
Hrozbu zaznamenali aj vo Philadelphii, kde takisto pre e-mail odložili uzatváranie miestnosti. V druhom prípade nešlo o elektronickú správu, ale o osobu, ktorá sa vyhrážala bombou. Polícia ju zadržala. Podľa FBI bombové vyhrážky zaznamenali aj štáty Michigan, Arizona či Wisconsin.
Na obvinenia reagovalo Rusko s tým, že ide o ohováranie. „Všetky narážky o ‚ruských machináciách‘ sú zlomyseľné ohováranie, vymyslené na použitie vo vnútropolitickom boji o Spojené štáty americké,“ citovala vyhlásenie veľvyslanectva Moskvy v USA ruská agentúra RIA Novosti.
Nepokoj v Kapitole aj v New Yorku
Pokojný priebeh volebného dňa, aj keď nie priamo vo volebnej miestnosti, narušil muž v budove Capitolu. Polícia tam v centre pre návštevníkov zadržala osobu s pochodňou a pištoľou na svetlice, napísala agentúra Reuters.
Podľa vyjadrenia polície muža prezradil, zápach benzínu. Centrum návštevníkov v Kapitole museli v čase vyšetrovania uzatvoriť, priblížila agentúra Reuters.
Agentúra AP zase informovala o zadržaní muža v štáte New York, ktorý sa vyhrážal zapálením jednej z volebných miestností.
Muž, ktorému povedali, že nemôže voliť, pretože sa po prepustení z väzenia znovu neregistroval, začal vyhrážať, že sa do hlasovacej miestnosti v meste Fowler vráti so zbraňou alebo ju zapáli. Z miesta ušiel, ale polícia ho o niečo neskôr zadržala.
V Michigane agenti FBI v uplynulých dňoch zatkli dvoch ľudí kvôli vyhrážkam súvisiacim s voľbami, informoval server The Detroit News.
Jeden z mužov, Isaac Sissel, ktorého zatkli v pondelok (4. 11.), vraj vyšetrovateľom povedal, že by „všetko bolo lepšie, keby bol Trump mŕtvy“. Republikánsky kandidát Donald Trump sa tento rok už dvakrát stal terčom atentátu či pokusu oň.
Technické problémy
V Severnej Karolíne musela mimoriadne zasadnúť volebná komisia. Dôvodom boli problémy s tlačiarňami, v dôsledku čoho voliči nemohli zhruba hodinu odovzdať svoj hlas, napísal spravodajský web CNN.
Komisia tak odsúhlasila, že by v tomto štáte uzatvorili dva volebné okrsky s polhodinovým oneskorením.
V Pensylvánii, ktorá môže byť rozhodujúcim štátom v súboji o Biely dom, sa volebný činitelia v okrese Cambria potýkali s technickým problémom na hlasovacích zariadeniach.
Okresné úrady uisťovali občanov, že všetky hlasy sa napriek tomu započítajú, problém však spustil vlnu špekulácií o podvodoch, píše denník NYT. Hlasovanie v danej oblasti predĺžili do 22.00 h miestneho času (piatok 04.00 h SEČ).
Trumpove tvrdenia o podvodoch
Exprezident a republikánsky kandidát Donald Trump napriek tvrdeniam, že je pripravený v prípade spravodlivých volieb uznať aj porážku, na svojej sociálnej sieti Truth Social zverejnil príspevok, v ktorom hovoril o údajných volebných podvodoch vo Philadelphii.
Pre BBC okresný prokurátor vo Philadelphii Larry Krasner uviedol, že orgány činné v trestom konaní nemali žiadne dôvody, aby sa vyhlásením republikánskeho kandidáta zaoberali.
„V tomto obvinení nie je ani kúsoček pravdy,“ reagoval miestny republikánsky volebný činiteľ Seth Bluestein.