Na hlavný obsah

Bývalý bezpečnostný poradca Bieleho domu o budúcom prezidentovi USA: Politiky oboch kandidátov sú veľmi rozdielne

Voľby sprevádzajú dezinformácie v rozsahu, aký USA ešte nezažili.

Bývalý bezpečnostný poradca Bieleho domu o budúcom prezidentovi USA: Politiky oboch kandidátov sú veľmi rozdielne
Americkí prezidentskí kandidáti Kamala Harrisová (vpravo) a Donald Trump (vľavo). Foto: TASR/AP/koláž STVR

V Spojených štátoch sa v utorok (5. 11.) konajú obzvlášť ostro sledované prezidentské voľby. Podľa amerických úradov tohtoročné hlasovanie sprevádzajú dezinformácie v takom rozsahu, aký USA ešte nezažili.

V takejto atmosfére si sily zmerajú demokratická kandidátka a viceprezidentka Kamala Harrisová a republikánsky kandidát, bývalá hlava štátu, Donald Trump.

Voličov sa snažili osloviť rozdielnymi kampaňami, v úrade však budú čeliť tým istým bezpečnostným výzvam.

O tejto téme sa s bývalým bezpečnostným poradcom Bieleho domu a súčasným konzultantom zahraničných vlád Markom Pfeifleom rozprával zahraničný redaktor Slovenského rozhlasu Michal Dzúrik.

Vypočujte si celý rozhovor alebo si prečítajte jeho prepis:

Aká veľká hrozba je zasahovanie do volebného procesu z vonka?

Zasahovanie do volieb je prítomné od čias studenej vojny. Robil to Sovietsky zväz, dnes Rusko, Čína a do istej miery aj Irán. Jednoznačný príklad boli voľby v roku 2016, poznačené snahami zvonku rozdeliť spoločnosť.

Internet a sociálne siete umožnili zahraničným aktérom šíriť dezinformácie vo veľkom, buď priamo alebo cez spriaznené subjekty v Spojených štátoch.

Myslím, že prevádzkovatelia sociálnych sietí sa poučili. Súčasná polarizácia však cudzím silám všetko výrazne uľahčuje. Polarizáciu badať všade, od rasy cez vierovyznanie, cez ekonomiku po sexuálnu orientáciu.

Pridajte k tomu zrejme najkontroverznejšie voľby za celý môj život a šíriace sa konšpiračné teórie a je jasné, čomu čelíme.

Ktokoľvek môže vziať akýkoľvek negatívny fakt spojený našou krajinou, pridať dezinformácie klamstvá a vytvoriť naratív určený špecifickým skupinám obyvateľstva, aby ovplyvnil ich názory.

Boli ste bezpečnostným poradcom prezidenta Georgea Busha mladšieho v čase útoku na Svetové obchodné centrum a následnej americkej vojny proti terorizmu. To boli udalosti, ktoré zmenili svet. Keď s vtedajším obdobím porovnáte dnešok – konflikt na Blízkom východe, ruská invázia na Ukrajinu, rivalita s Čínou, bez ohľadu na to, kto zvíťazí vo voľbách, dokáže toľko výziev vôbec zvládnuť?

A to treba k tomu všetkému ešte pridať umelú inteligenciu a nelegálnu migráciu. Výzvy sú to obrovské, a ako povedali riaditeľ FBI Christopher Ray, od 11. septembra nebol svet ešte nikdy takto komplikovaný.

Všetky typy bezpečnostných zložiek vynakladajú všetky sily na to, aby spoločnosť udržali ako tak bezpečnú. V konečnom dôsledku si však myslím, že tieto problémy sa stále dajú zvládnuť.

Čo sú podľa vás silné a slabé stránky oboch kandidátov v súvislosti s národnou bezpečnosťou?

Kamala Harrisová je viceprezidentka, štyri roky videla, ako prezident Joe Biden v úrade fungoval. Bola v kontakte s jeho poradcami aj s ministerstvami zahraničných vecí obrany, bola pri mnohých dôležitých rokovaniach rozhodnutiach.

Ak vo voľbách zvíťazí, bude sa toho musieť ešte veľa naučiť. Napríklad, ako sa pripraviť aj na ten najhrôzostrašnejší možný problém. Ale je to niekto, kto toho už z spôsobenia v administratíve veľa vie.

Donald Trump už prezidentom bol a vieme, že vládne inak. Bude sa chcieť rýchlo dohodnúť, pôjde priamo za zahraničnými lídrami, a napríklad Číne v súvislosti s obchodným deficitom pohrozí ďalšími clami.

Predstaviteľom latinskoamerických krajín povie, že ak nezastavia migrantov prúdiacich k hranici USA, zatrhne im finančnú pomoc a krajiny NATO aj Slovensko vyzve na míňanie viac obranu, aby toľko nezáviseli od príspevkov Washingtonu. Sú to dve veľmi rozdielne bezpečnostné politiky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet