Na hlavný obsah

Politológ: Čaká nás asi najdramatickejšia schôdza NR SR. Koalícia bude mať čo robiť, aby sa zmobilizovala

Problém nastal už pri otváraní 23. schôdze NR SR.

Politológ: Čaká nás asi najdramatickejšia schôdza NR SR. Koalícia bude mať čo robiť, aby sa zmobilizovala
Politológ Miroslav Řádek zhodnotil aktuálnu politickú situáciu. Foto: STVR

Súčasná schôdza parlamentu bude asi jedna z najdramatickejších, zhodnotil aktuálnu politickú situáciu v relácii Aktuálne :24 politológ Trenčianskej univerzity A. Dubčeka Miroslav Řádek.

Utorkovú (26. 11.) schôdzu Národnej rady (NR) SR sa podarilo pre neprítomnosť poslanca Smeru-SD Ľubomíra Vážneho otvoriť až na druhýkrát. Koalícia totiž pracuje po bojkote poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) s najtesnejšou väčšinou – 76 poslancami.

„Technické problémy alebo akýkoľvek výpadok z akýchkoľvek iných dôvodov jedného jediného poslanca môže spôsobiť práve to, že sa parlament zasekne – nebude uznášaniaschopný, poslanci nebudú môcť rokovať,“ vysvetlil politológ.

Pozrite si celý rozhovor z relácie Aktuálne :24 s politológom Miroslavom Řádekom:

Práve k takejto situácii došlo pri otváraní 23. schôdze NR SR. Řádek nevylučuje, že by sa podobná situácia mohla zopakovať aj v budúcnosti. A to aj v prípade, že sa schôdzu podarí otvoriť.

„Takáto situácia môže nastať počas ktoréhokoľvek zaváhania niektorého z vládnych poslancov. Vláda bude mať čo robiť, aby sa zmobilizovala vo svojich poslancoch a presadila si presne tie body, ktoré má naplánované na tejto schôdzi,“ podotkol Miroslav Řádek.

„Gangsterská stratégia“ R. Huliaka

Miroslav Řádek si všíma, že kým Rudolf Huliak nemal požiadavky ohľadom ministerstva a pod., nevyjadroval sa kriticky k návrhu štátneho rozpočtu. V pondelok (25. 11.) ho po koaličnej rade, na ktorú nebol s poslancami Národnej koalície pozvaný, označil za „antisociálny“.

Podľa politológa jeho výroky predstavujú skôr riziko pre vládu než pre ľudí. Tá už totiž do zákona roka zapracovala všetky konsolidačné opatrenia. Jeho neschválenie by plány vládnej koalície narušilo.

„Ak by nebol schválený rozpočet, tak by to znamenalo, že minuloročný rozpočet by bol delený dvanástimi na každý jeden mesiac. Legislatíva myslí na to, čo by sa stalo, ak by sa neschválil. Bola by to veľmi nepríjemná situácia práve pre vládu, ktorá má nejakú predstavu o tom, ako majú fungovať verejné financie do konca volebného obdobia,“ podotkol Řádek.

Stratégiu, ktorú Huliak s dvojicou poslancov zvolili, vníma politológ ako „gangsterskú“. Ich záujmy sú podľa neho hmotné, nie hodnotové. Navyše sa do NR SR dostali na kandidátke inej strany – SNS.

„Dnes vydierajú zvyšok vládnej koalície – je to absurdné. Dnes by si možno mohol Rudolf Huliak predstavovať, že chce byť generálnym tajomníkom OSN, je to rovnako nesplniteľné ako to, že by mal byť ministrom životného prostredia, a to zo známych dôvodov,“ myslí si Řádek.

Politológ dodal, že podľa neho, napriek sporom v koalícii, návrh štátneho rozpočtu prejde tesnou parlamentnou väčšinou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko