Na hlavný obsah

Cez cesty migrujú celé čriedy jeleňov či diviakov. Odborník radí, ako sa vyhnúť zrážke

Oprava auta po zrážke so zverou vie byť drahá.

Cez cesty migrujú celé čriedy jeleňov či diviakov. Odborník radí, ako sa vyhnúť zrážke
Ilustračná snímka zrážky auta so zverou. Foto: TASR/KR PZ v Trnave

V podvečer a skoro ráno je na mieste byť opatrným vodičom. Cez cesty aj pri veľkých mestách migrujú za potravou celé čriedy sŕn, jeleňov a diviakov. Poľovnícky lektor potvrdil, že sa teraz dávajú dokopy celé skupiny tejto zveri. Dopravu zvykne neraz narušiť aj niekoľko desiatok kusov.

Početná črieda jelenej zveri prerušila v pondelok (11. 11.) podvečer našu cestu pri obci Gregorovce v okrese Prešov. Poľovníci na východe evidujú aj čriedy, kde sú stovky kusov zveri.

„Mali sme taký extrém pred dvomi, tromi rokmi v okrese Prešov. V extraviláne obce Drienov bolo až 360 kusov jelenej zveri,“ potvrdil poľovnícky lektor z Obvodnej poľovníckej komory Prešov Viliam Sabol.

O niekoľko desiatok kilometrov ďalej, už v Bardejovskom okrese, nám do cesty vbehli diviaky – opäť viac kusov. Pre dlhoročných vodičov nič nové, realita počas jari, ale aj jesene.

Zrážka môže vyjsť draho

Zver sa dáva dokopy do viacpočetných čried, pretože sa podľa Sabola cíti pravdepodobne bezpečnejšie. „Vodičom odporúčam, hlavne v noci, periférne sledovať terén. Pokiaľ zbadajú ani nie tak tú zver, ale odlesk oči zveri, vtedy treba zásadne spomaliť, netrúbiť,“ radí.

Ak už dôjde k nečakanej zrážke so zverou, tak za opravu auta môže jeho majiteľ zaplatiť od niekoľkých stoviek až po tisíce eur. „Mriežky, nárazník, predná kapota, ale niekedy to má až fatálne následky,“ potvrdil zo strednej odbornej školy dopravnej v Prešove, majster odbornej výchovy autoklampiarov a karosárov Gabriel Vojtek.

Vodiči sa varujú aj navzájom, napríklad aj cez dopravné skupiny na sociálnych sieťach.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko