Obvinený policajt, ktorý v Košiciach na smrť dobil bezdomovca, klamal v policajnej správe o incidente. Po brannobezpečnostnom výbore to skonštatoval policajný prezident aj šéf inšpekčnej služby. Policajt sa po skutku snažil ovplyvňovať vyšetrovanie.
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) avizuje systematické zmeny, ako predísť podobným situáciám. Opozícia žiada vyvodenie politickej zodpovednosti.
Hliadka išla 5. novembra popoludní preveriť osobu podozrivú z krádeže do hypermarketu. Dvaja policajti bezdomovca, ktorý bol pod vplyvom alkoholu, odviedli na policajnú stanicu. Odtiaľ mu približne po 20 minútach zavolali záchranku.
Do záznamu hliadka napísala, že neboli použité donucovacie prostriedky a dotyčný išiel s nimi dobrovoľne. Záchranárom, naopak, policajti nahlásili, že sa obeť zranila pri páde, keď utekala pred hliadkou.
„V ranných hodinách sme sa 7. 11. dozvedeli, že bola vykonaná pitva, ktorá sa štandardne vykonáva. Z nej vyplynulo, že osoba zomrela násilnou smrťou. Tam bola prvá nezrovnalosť, bolo identifikované, že jedna alebo druhá strana nehovorí v pravdu,“ hovorí prezident Policajného zboru (PZ) Ľubomír Solák.
Úrad inšpekčnej služby začal vyšetrovanie hneď po prijatí pitevnej správy. To, že policajti klamali, potvrdili kamerové záznamy z obchodu.
Policajnej brutalite sa v Správach venoval redaktor Jakub Horáček:
„Potvrdila sa tá skutočnosť, že došlo k násilnému konaniu zo strany policajta na túto osobu v takzvanej sanitárnej miestnosti. Jeden policajt, teraz už obvinený, túto osobu napadol tak, že ju udrel do priestoru brucha a následne začal udierať do oblasti tváre,“ vysvetľuje riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Branislav Zurian.
Policajta hneď nezadržali
Udieral ho taktickou rukavicou so spevnenými hánkami. Policajt nebol okamžite zadržaný. Nasledujúce dva dni si čerpal voľno. V tomto čase sa už snažil ovplyvňovať vyšetrovanie. Vrátil sa do obchodu. „Policajt prišiel už v civile a snažil sa komunikovať s pracovníkom SBS,“ pokračuje Zurian.
„Čo je však ešte závažnejšie je, že vedľa neho stál jeho kolega, druhý policajt, ktorý v súčasnosti je v postavení svedka a je naďalej v službe. To je absolútne neprípustné,“ hovorí poslanec NR SR Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Podľa prezidenta PZ Soláka je pravda, že policajt v službe je, no prepustia ho.
Druhého policajta neobvinili. Inšpekcia pracuje s viacerými verziami, aký mohol mať obvinený príslušník motív. Opozícia hovorí o tom, že v policajnom zbore je čoraz viac frustrácie.
„Je to kombinácia viacerých faktorov. Prvým je novela trestného zákona – pokiaľ ide o priestupky, štatistiky stúpajú. Stále máme viac a viac krádeží, máme tiež nízke počty policajtov, ktorí majú veľa nadčasov. Musia teda pravidelne vybiehať k takýmto priestupkom,“ myslí si poslanec NR SR Juraj Krúpa (SaS).
Podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD) s týmito tvrdeniami nesúhlasí. „Hovoriť, že to má nejaký súvis s novelou, to je absurdné. Môžeme konštatovať, že klesla trestná činnosť. Ak sa preniesla do priestupkov, ten policajt robí presne to isté čo pred tým, akurát sa to nevolá trestný spis, ale priestupkový spis,“ tvrdí.
Život policajtov sa mení
„Policajti nie sú stroje. Keď dnes prídete do PZ, urobíte nejaké psychologické vyšetrenie a príjmu vás. Počas vašej kariéry sa však váš vývoj mení, každý deň ste svedkom tragickej udalosti,“ hovorí poslanec NR SR František Majerský (KDH).
Podľa prezidenta PZ Soláka by mohlo pomôcť pravidelné testovanie. „Chýba nám nejaký parameter priebežného psychologického hodnotenia policajtov po piatich, po desiatich, 15 rokoch. Zamýšľame sa, že toto zavedieme celoplošne ako jeden z krokov,“ tvrdí.
„Prijmeme systémové opatrenia, na to sa môžete spoľahnúť. Konečne po niekoľkých rokoch zavádzame pilotný projekt telových kamier,“ reaguje minister Eštok.
Opozícia stále žiada vyvodenie zodpovednosti a odchod ministra vnútra. V hre je podľa nej aj odvolávanie v parlamente. Matúš Šutaj Eštok hovorí, že sa zodpovednosti nebojí, ale odmieta politický tlak na svoju osobu za individuálne zlyhanie policajta.