Na Slovensku každoročne pribudne približne 30-tisíc prípadov cukrovky. Vďaka modernej liečbe, vzdelávaniu a ochote zmeniť životný štýl je prognóza pre pacientov priaznivá. Potvrdzujú to novozverejnené dáta Inštitútu zdravotných analýz a deväť rokov trvajúci výskum jednej zo zdravotných poisťovní.
Momentálne je na Slovensku okolo 315-tisíc diabetikov. „Najvyššie počty máme momentálne v okresoch Sobrance, Čadca a Levoča a naopak najnižšie počty máme v bratislavských okresoch a v Košiciach,“ informovala analytička Inštitútu zdravotných analýz Veronika Rybanská.
Štát vydá na liečbu pacienta s cukrovkou ročne vyše 3-tisíc eur. „Keď to porovnáme s pacientom, ktorý je v porovnateľnej vekovej skupine, tak je to 1 700 eur,“ podotkol manažér odboru stratégie inovácií zdravotníctva Dôvera Roman Mužik.
Čo pomáha predísť komplikáciám v súvislosti s diabetom, zisťovala v relácii Správy :24 redaktorka Natália Krížová:
Deväť rokov skúmali v jednej z poisťovní možnosti zlepšenia života ľudí s touto diagnózou. Jedna skupina pacientov dostala viac informácií o svojom ochorení. Projekt preukázal, že pacienti s väčším množstvom informácií mali o 40 percent nižšiu úmrtnosť.
„Edukácia je vystavaná z viacerých častí – ako sa racionálne stravovať, ako pracovať s pohybovými aktivitami, ako sa pridržiavať liečebného plánu,“ ozrejmil Mužik.
Vzdelávanie znížilo aj počet hospitalizácií, ktoré sú u diabetikov často spojené s pridruženými ochoreniami a pacientom spôsobujú komplikácie.
„Väčšinu komplikácií u diabetikov tvoria problémy so srdcom, tie má okolo takmer 60 percent pacientov. Takmer 30 percent pacientov už má tých komplikácií štyri a viac,“ uviedla Rybanská.
Pomáha aj umelá inteligencia
Práve na komplikácie je podľa diabetológa a spoluautora štandardov v liečbe diabetu potrebné sa zamerať pri liečbe.
„Pacientovi pozrieme na nohy, vyšetríme prístrojom komplikáciu, pretože prístrojové vyšetrenie to zistí skôr, než sa to prejaví fyzicky na vzhľade končatiny,“ opísal lekár so zameraním na diabetológiu a poruchy metabolizmu Jozef Lacka.
„Máme umelú inteligenciu, ktorú vieme využiť napríklad pri hľadaní komplikácie, ktoré spočívajú pri vyšetrení očného pozadia,“ dodal.
Včasné zistenie komplikácií, skôr ako spôsobia zhoršenie zdravotného stavu, pomôže podľa lekára nie len predĺžiť pacientom život, ale aj zvýšiť jeho kvalitu.