Letecká spoločnosť Smartwings v budúcom roku zvýši cenu leteniek, pribudne ekologický poplatok. Dopravcovia majú od 1. januára na základe nariadenia Európskej únie povinnosť kupovať letecké palivo s minimálne dvojpercentným obsahom udržateľného leteckého paliva (SAF).
Palivo sa tak dopravcom predraží až päťkrát. Poplatok pri Smartwings zvýši cenu letenky o tri až 15 eur za jednosmernú letenku. Povedala to hovorkyňa dopravcu Smartwings Vladimíra Dufková.
Ekologický poplatok podľa Dufkovej aerolinky stanovuje na základe dĺžky letu a tarify. Podobný krok už oznámila najväčšia nemecká letecká spoločnosť Lufthansa. Letenky s odletom od 1. januára budúceho roka zdražela o jedno až 72 eur, podobne ako Smartwings podľa trasy letu a ceny letenky.
Ekologický poplatok sa týka aj dopravcov Austrian Airlines a Swiss Airlines, ktoré patria do skupiny Lufthansa.
Podľa riaditeľa portálu predaja leteniek Letuška.cz Jozefa Trejbala dopravcovia menia ceny individuálne. „Dá sa však predpokladať, že zvyšovanie cien prebehne naprieč európskymi aerolinkami,“ dodal.
Ceny letov po Európe by podľa Trejbala mali rásť o desiatky až stovky korún. „Na dlhých rokoch a v podnikaní alebo prvej triede môže cena letenky stúpnuť o niekoľko tisíc korún,“ povedal.
Najvýhodnejší je podľa Trejbala nákup s dostatočným predstihom. „Dopravcovia majú veľkú snahu svojich cestujúcich nestratiť, ceny tak budú mať snahu stabilizovať a budú ponúkať aj veľké množstvo akčných leteniek najmä v predpredajoch,“ doplnil.
Udržateľné letecké palivo
Kvóty EÚ týkajúce sa udržateľného leteckého paliva sú súčasťou európskeho programu na ochranu klímy Fit for 55. Požiadavky sa budú postupne sprísňovať až do roku 2050, týkajú sa odletov z európskych krajín.
Od budúceho roka má podiel SAF v leteckom palive predstavovať dve percentá, od roku 2030 šesť percent, od roku 2035 pätinu a 70 percent od roku 2050. Kvôli postupnému navyšovaniu podielu ekologickej zložky nemožno podľa Trejbala predpokladať, kedy ceny leteckého paliva opäť klesnú.
Na zvyšovanie cien leteniek európskych dopravcov má podľa Trejbala vplyv viacero faktorov. „Kvôli geopolitickej situácii musia lietadlá obliekať ruský vzdušný priestor, čo predlžuje let a zvyšuje spotrebu paliva,“ uviedol. K zdraženiu podľa neho prispieva tiež slabý kurz koruny voči euru. Ceny leteniek sú väčšinou uvádzané v eurách.
Čechom sa podľa Trejbala do cien leteniek premieta tiež letiskový poplatok za cestujúceho, ktorý pražské letisko od začiatku tohtoročného letného letového poriadku zvýšilo zhruba o päť percent. V zime letisko podľa jeho hovorkyne Denisy Hejtmánkovej poplatky ďalej nezvyšovalo. O zmenách v ďalšej letnej sezóne aktuálne rokuje s leteckými spoločnosťami. „Naším cieľom nie je nejak extra navyšovať poplatky na letnú sezónu,“ povedala Hejtmánková.
Trejbal predpokladá, že európski dopravcovia budú odchádzať z východných trhov. Podľa neho to nahráva blízkovýchodným a čínskym leteckým spoločnostiam. „Nižšia konkurencia na trasách však znamená drahšie cestovanie. To teraz vidíme na cenách do Ázie či Austrálie, „dodal.