Na hlavný obsah

Desiatky LGBT+ príbehov na filmovom plátne: Začína sa Filmový festival inakosti, snímky lákajú aj známymi menami

Niektoré filmy hrali aj na prestížnych festivaloch.

Desiatky LGBT+ príbehov na filmovom plátne: Začína sa Filmový festival inakosti, snímky lákajú aj známymi menami
Herec Branislav Deák vo filme Pre prípad dožitia. Foto: STVR/Film Pre prípad dožitia

Začína sa Filmový festival inakosti. Ponúkne takmer 90 filmov s LGBT+ tematikou z celého sveta. Uvedie aj snímky z prestížnych filmových festivalov z Berlína, Benátok a Cannes.

Vedľajšia izba, film Pedra Almodóvara, na premiére v Benátkach zožal 18-minútový potlesk. Divákov najviac priláka tajomná dráma s Julianne Mooreovou a Tildou Swintonovou v úlohe dvoch starých priateliek.

„Je to film, ktorý si z Benátok priniesol Zlatého leva za najlepší film. Toto je presne ten titul, kde LGBT+ téma nie je prioritná, alebo hmatateľná. Ale tým, že Pedro Almodovat je queer režisér, tak určite patrí na náš festival,“ povedala riaditeľka Filmového festivalu inakosti Zita Hosszúová.

Filmovému festivalu inakosti, ktorý prinesie desiatky LGBT+ filmov, sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Andrea Šuavadová:

Na festivale má svoje zastúpenie slovenská produkcia aj snímky v koprodukcii STVR.“Objavili sme veľmi nenápadný film Jara Vojteka Tretí koniec palice, ktorý približuje inakosť v inakosti v línii LGBT+ Rómov,“ pokračovala Hosszúová. Film teda približuje príbehy Rómov, ktorí sa stali menšinou v menšine.

Študentskú tvorbu na Festivale inakosti reprezentuje film Pre prípad dožitia v réžii Juraja Kréna. Ako Hosszúová priblížila, ide o príbeh staršieho herca, nevysporiadaného so svojou orientáciou. Snímka láka aj hviezdnym obsadením. Exceluje v ňom Martin Huba, ale aj Branislav Deák.

Festival sa tento rok zameriava na tému Odvahy – odvaha byť sám sebou a postaviť sa za svoje práva. „Snažíme sa filmovým umením prispieť k nejakej osvete prejsť k pravdivým príbehom LGBT+ ľudí, aby sa vedeli postaviť samy za seba, za svojich blízkych a dôležité hodnoty v spoločnosti,“ povedal spoluorganizátor festivalu Roman Samotný.

„Filmy považujem za dôležité, aby majoritné publikum sa dokázalo vžiť do príbehov ľudí, že sú iní. A tým, že sú iní, obohacujú našu majoritnú spoločnosť,“ dodal šéfdramaturg dokumentárnej a vzdelávacej tvorby STVR Ondrej Strainský.

Okrem filmových projekcií prinesie festival aj diskusie, workshopy a stretnutia, ktoré chcú posilniť rozmanitosť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko