Na hlavný obsah

Druhého novembra je Pamiatka zosnulých. Dnešnú podobu spomienky dal benediktínsky opát pred tisíc rokmi

Súčasťou spomienky na zomrelých sú zádušné omše.

Druhého novembra je Pamiatka zosnulých. Dnešnú podobu spomienky dal benediktínsky opát pred tisíc rokmi
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Druhý november je známy aj ako Pamiatka zosnulých. Ako prvý zaviedol takúto výročnú spomienku v siedmom storočí biskup Izidor zo Sevilly. Dnešnú podobu jej dal v roku 998 opát francúzskeho benediktínskeho kláštora v Cluny.

Súčasťou spomienky na zomrelých sú zádušné omše, návšteva cintorínov a zapaľovanie sviečok ako symbolu viery kresťanov vo večný život. V Nitre v sobotu (2. 11.) môže verejnosť navštíviť v kostole pod hradom otvorenú františkánsku kryptu.

Pamiatke zosnulých sa v reportáži v relácii Aktuálne :24 venoval redaktor Miroslav Lyko:

Krypta pod Kostolom svätého Petra a Pavla v Nitre je do 8. novembra otvorená po každej omši. Rehoľníci, ktorí sú v nej pochovaní, pôsobili v blízkom kláštore viac ako 250 rokov.

„V krypte je pochovaných niekoľko stoviek ľudí, nie sú to len členovia františkánskeho rádu, ale sú to napríklad aj rôzni donátori. To, čo je prístupné, tak je len jedna časť tejto krypty. Krypta je do 8. novembra otvorená pre všetkých veriacich, ktorí sa tam prichádzajú modliť za svojich blízkych, ktorí nás predišli do večnosti,“ priblížil nitriansky farár Anton Ďatelinka.

V týchto dňoch pre veriacich otvorili aj kryptu kanonikov na Nitrianskom hrade. Raz za rok, práve 2. novembra, v nej kňazi slúžia zádušnú omšu. Pietne miesto vzniklo z delostreleckých kazemát, slúžiacich na obranu hradu.

„V 19. storočí z toho spravili kanonickú kryptu, kde je doteraz pochovaných 19 kanonikov,“ priblížil veľprepošt Nitrianskej kapituly Štefan Vallo.

Krypta vincentiek

V Nitre pod kostolom na Farskej ulici je na požiadanie prístupná i krypta vincentiek. Je v nej pochovaných 30 zasvätených sestier, najmladšia mala 25 rokov.

„Láska je to, čo nás spája s nimi, je večná, má svoj pôvod v Bohu. Môžeme počas týchto dní získať pre duše v očistci aj odpustky. Je o vzťahu aj o pominuteľnosti, krehkosti ľudského života, ale aj o nádeji na večnosť a na stretnutie,“ ozrejmil rímskokatolícky kňaz Pavol Zahatlan.

Spolu s katolíkmi si Pamiatku zosnulých pripomínajú aj evanjelici. „Predovšetkým chceme poďakovať za životy našich predkov, za našich rodičov a starých rodičov. Jednou časťou nášho tela, ako keby žijeme tu v prítomnosti, ale tou jednou našou polovicou žijeme už pre tú večnosť,“ dodal evanjelický zborový farár v Nitre Ivan Boženík.

Na cintorínoch horia sviečky aj pred kaplnkami a centrálnymi krížmi. Väčšinou ich zapaľujú tí, ktorí sa na hrob svojich blízkych nemôžu dostať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko