Na hlavný obsah

Pred 20 rokmi zasiahla Tatry jedna z najničivejších veterných kalamít v Európe. Poučiť sa z toho úplne nedá, hovorí primátor

Kalamita bola jednou z najničivejších v Európe.

Pred 20 rokmi zasiahla Tatry jedna z najničivejších veterných kalamít v Európe. Poučiť sa z toho úplne nedá, hovorí primátor
Na archívnej snímke sú škody po kalamite v Tatrách v roku 2004. Foto: TASR/Kamil Pisko

Pred 20 rokmi zasiahla Tatry veterná smršť a zmenila ich na nepoznanie. Patrí medzi 10 najničivejších veterných kalamít v Európe za posledných 30 rokov.

Aj v Dolnom Smokovci fúkal 19. novembra 2004 vietor s rýchlosťou 140 km/h. V nárazoch vtedy dosahoval až 160 km/h. V tom čase v Tatrách pováľalo 2,5 až tri milióny kubíkov drevnej hmoty na ploche približne 12 600 hektárov.

Hovorilo sa vtedy o apokalypse a konci cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách. „Tatry sa zmenili. Za tých 20 rokov však našťastie tatranský les neuveriteľne podrástol,“ hovorí odborník na cestovný ruch Peter Chudý.

„Keď do Vysokých Tatier prichádzajú v tomto období návštevníci, nechcú veriť, že tu bola vtedy nejaká obrovská kalamita, ktorá sa opakuje raz za niekoľko desiatok rokov. Nepripúšťajú si, že by v takom krásnom prostredí mohli byť aj takéto problémy s počasím,“ pokračuje.

Veternej kalamite sa v Správach venovala redaktorka Ivana Ratkovská:

Podľa primátora Vysokých Tatier Jozefa Štefaňáka sa z udalosti úplne poučiť nedá. „Dá sa na to však prichystať. Dnes máme výhodu, že vieme lepšie predpovedať počasie. Oproti tomu, ako to bývalo kedysi, nás to teda až tak neprekvapí,“ hovorí.

„V jednej veci sme sa ale predsa len poučili – po víchrici by sme nemali robiť to, čo v minulosti, čo sa týka sadenia stromov. Chyba bola, že sa urobili smrekové monokultúry. Ten les však treba urobiť pestrejší,“ dodáva.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny