Na hlavný obsah

Europarlament odmietol výsledky volieb v Gruzínsku. Tamojší premiér oznámil, že krajina pozastavuje prístupové rokovania s EÚ

Voľby boli podľa Europarlamentu nespravodlivé.

Europarlament odmietol výsledky volieb v Gruzínsku. Tamojší premiér oznámil, že krajina pozastavuje prístupové rokovania s EÚ
Členovia Európskeho parlamentu. Foto: TASR/AP

Europoslanci vo štvrtok (28. 11.) počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu uznesením odmietli výsledky nedávnych parlamentných volieb v Gruzínsku. Žiadajú ich opakovanie v priebehu jedného roka.

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze zároveň oznámil, že jeho krajina pozastavuje prístupové rokovania s Európskou úniou, a to do roku 2028. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na agentúru Interpress.

Za uznesenie o odmietnutí výsledku gruzínskych volieb hlasovalo 444 poslancov Európskeho parlamentu (EP), 72 bolo proti a 82 sa zdržalo hlasovania.

Parlamentné voľby sa v krajine konali 26. októbra. Podľa europarlamentu neboli slobodné, spravodlivé a predstavujú ďalší prejav pokračujúceho demokratického úpadku krajiny, „za ktorý je plne zodpovedná vládnuca strana Gruzínsky sen“.

Europoslanci odsúdili podľa nich početné a závažné porušenia volebného zákona vrátane zdokumentovaných prípadov zastrašovania voličov, manipulácie s hlasmi, zasahovania do činnosti volebných pozorovateľov a médií a údajnej manipulácie s elektronickými hlasovacími zariadeniami.

Oficiálne výsledky volieb, ktoré oznámila gruzínska ústredná volebná komisia, europoslanci neuznávajú. Podľa nich by to malo urobiť aj medzinárodné spoločenstvo. Poslanci požadujú, aby sa voľby do roka zopakovali pod dôkladným medzinárodným dohľadom a nezávislou volebnou správou.

Obmedzenie kontaktov

V uznesení sa uvádza, že EÚ musí zaviesť sankcie a obmedziť formálne kontakty s gruzínskou vládou. EP tiež podporuje výzvy na nezávislé medzinárodné vyšetrovanie obvinení z volebných manipulácií a zároveň chce, aby EÚ a jej členské štáty uvalili osobné sankcie na úradníkov a politických lídrov v Gruzínsku, ktorí sú zodpovední za porušovanie volebných zákonov a noriem.

Podľa nich ide najmä o premiéra Irakliho Kobachidzeho, starostu Tbilisi a generálneho tajomníka vládnucej strany Gruzínsky sen Kachu Kaladzeho, predsedu gruzínskeho parlamentu Šalvu Papuašviliho a bývalého premiéra a oligarchu Bidzinu Ivanišviliho.

Parlament v uznesení dôrazne odsudzuje aj údajné systematické zasahovanie Ruska do demokratických procesov v Gruzínsku prostredníctvom dezinformácií. Varovali tiež, že súčasná politika vládnej strany odďaľuje Tbilisi od jeho cesty smerom k Európskej únii.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet