Európsky priemysel potrebuje masívne investície na udržanie sa v boji o spotrebiteľa. Je to uvedené v správe bývalého guvernéra Európskej centrálnej banky (ECB) Mária Draghiho. Problémy najmä s vysokými cenami energií vnímajú aj naše fabriky.
Mário Draghi varuje, že európsky priemysel je v existenčných problémoch. Spolu so šéfkou Európskej komisie preto oznámili masívne investície, ktoré dosiahnu viac ako 750 miliárd eur. Ich cieľom bude viac obnoviteľných zdrojov, nižšia produkcia CO2 či digitálna ekonomika.
„Podiel investícií by mal narásť na päť percent európskeho HDP. To je taká miera, akú sme videli naposledy v 60. a 70. rokoch. Táto suma je väčšia, ako bol Marshalov plán po druhej svetovej vojne,“ priblížil Mário Draghi.
Prečo potrebuje európsky priemysel rozsiahle investície zisťoval v reportáži v Správach :24 redaktor Boris Novotňák:
Financie sú dôležité aj na zmiernenie následkov pretrvávajúcej energetickej krízy. „Možno aj práve tu môžu pomôcť aj tie do obnoviteľných zdrojov, aby tie ceny energie boli nižšie, ale aj stabilnejšie a predvídateľné. Aby tu nebolo riziko toho, že nejaké krajiny budú mať problémy ak cez Ukrajinu trebárs prestane prúdiť plyn,“ povedal analytik VÚB banky Michal Lehuta.
Nestabilita zvyšuje náklady
Nestabilita na trhoch zvyšuje aj náklady nášho ťažkého priemyslu. Výrobcovia ich preniesli do cien a v dôsledku toho prichádzame o konkurencieschopnosť.
„Tlak na importy z iných krajín a netýka sa to len Číny, je vysoký a preto Európa sa musí naučiť brániť importu produktov, ktoré určite nie sú s takzvanej zelenej ocele. Pretože zelená oceľ znamená aj vyššie náklady,“ podotkol hovorca US STEEL Ján Bača.
V prípade košickej oceliarne by to znamenalo prechod na elektrické pece. Tie by však zvýšili spotrebu elektrickej energie fabriky v Košiciach o 100 percent. US Steel by tak spotreboval takmer tri milióny megawatthodín ročne, čo je len o niečo menej, ako je výkon jedného reaktora Mochoviec.
„My by sme mali tempo dekarbonizácie prispôsobiť tempu dekarbonizácie v iných regiónoch sveta, ktoré sú našimi konkurentmi. Pokiaľ sa nezladíme, tak Európa síce bude akýmsi front-runnerom v oblasti dekarbonizácie, ale na strane druhej priemysel sa bude zmenšovať,“ uviedol generálny sekretár Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
Riešením problému je podľa ekonómov zavedenie emisných povoleniek na viac tovarov. Pomohlo by to zabezpečiť, aby sa európska produkcia dokázala presadiť v porovnaní s krajinami mimo Únie.