Na hlavný obsah

Fľaše zálohuje 95 percent Slovákov. Systém, ktorý funguje, chce meniť minister Taraba. Hovorí o monopole a miliónoch eur

V automatoch skončili už takmer tri miliardy fliaš a plechoviek.

Fľaše zálohuje 95 percent Slovákov. Systém, ktorý funguje, chce meniť minister Taraba. Hovorí o monopole a miliónoch eur
Automat na zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Obyvatelia Slovenska podľa najnovšieho prieskumu v zálohovaní fliaš a plechoviek napredujú. Systém funguje takmer tri roky. Minister životného prostredia však pripravuje novelu zákona. Po novom by mal zálohovanie kontrolovať štát. Správca systému hovorí, že aktuálne nastavenie je dobré. Novelu kritizuje aj opozícia.

Obaly od plastových fliaš či plechoviek zálohuje 95 percent Slovákov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry 2muse.

„Slovensko naozaj veľmi dobre a kvalitne zálohuje. Je tu 95 percent ľudí, ktorí boli osobne na odbernom mieste tie zálohované obaly vracať,“ informovala Stanislava Púčková, riaditeľka prieskumnej agentúry 2muse.

Zálohovaniu fliaš sa v reportáži v Správach venoval redaktor Silvester Roštár:

Podľa prieskumu je systém pre ľudí zrozumiteľný a trvá v priemere 5 minút, kým na odberovom mieste vrátia plastové obaly od nápojov do obehu.

Návratnosť je viac ako 90 percent

„Výsledky zálohového systému sú dobré. Už v roku 2023 sa nám podarilo dosiahnuť návratnosť viac ako 90 percent. Zatiaľ tie čísla ukazujú, že v roku 2024 by mala návratnosť dosiahnuť 92 percent,“ zhrnul úspechy generálny riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč.

Ministerstvo životného prostredia plánuje zmeny v systéme zálohovania. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) tvrdí, že Správcovi zálohového systému, ktorý je neziskovou organizáciou, zostáva zo záloh za vrátené obaly veľa peňazí. Zároveň mu prekáža jeho monopol. Preto navrhuje dostať systém zálohovania pod kontrolu štátu.

„To znamená, ak tu niekto má monopol, cez ktorý preteká viac ako 100 miliónov eur, tak štát bude mať veľmi jasný prehľad, presne čo sa vo vnútri deje, na aké výdavky to ide,“ uviedol minister Taraba.

„Tým, že my sme nezisková organizácia, naším cieľom nie je tvoriť zisk. Ale aj keby sme ho vytvorili, nemôžeme tie peniaze vyplácať zakladateľom, ale všetky tie finančné zdroje musia byť použité na rozvoj systému,“ vysvetlil Áč.

Kontrola neziskovej organizácie

Opozícia hovorí, že systém zálohovania je takto dobre nastavený a meniť ho netreba. Štát nemôže kontrolovať neziskovú organizáciu.

„Je smutnou praxou tejto vládnej garnitúry a špeciálne ministra životného prostredia, že devastuje, ničí a okliešťuje to, čo funguje. A slovenský zálohový systém je príkladom dobrej praxe, ktorý nám závidia aj v zahraničí,“ reagoval poslanec NR SR Michal Sabo (PS).

„Ja verím, že pán minister nájde to správne riešenie pre zálohový systém,“ vyjadril sa poslanec Štefan Kuffa (SNS).

„Verím, že nájdeme nejaké schodné znenie, ktoré bude akceptovateľné pre ministerstvo i pre zakladateľov zálohového systému,“ povedal Áč.

Za tri roky, čo Slovensko zálohuje obaly od plastových nápojov, skončili v zálohových automatoch takmer tri miliardy fliaš a plechoviek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika