Na hlavný obsah

Hlas-SD a SNS popierajú, že by mali konflikt. Politológ si myslí opak. Načrtol, ako by mohla situácia pokračovať

V parlamente neprešiel zákon SNS, nepodporili ho ani koaliční partneri.

Hlas-SD a SNS popierajú, že by mali konflikt. Politológ si myslí opak. Načrtol, ako by mohla situácia pokračovať
Zľava minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, premiér Robert Fico a podpredseda NR SR Andrej Danko. Foto: TASR/Dano Veselský

Poslanci z Hlasu-SD a Slovenskej národnej strany (SNS) tvrdia, že ich strany nie sú v konflikte. Reagujú na to, že v parlamente neprešiel zákon SNS, ktorý zakazuje propagáciu LGBT+ ideológie v školách. Okrem opozície ho nepodporili ani koaliční partneri.

Návrh od začiatku kritizovala strana Hlas-SD, ako aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Tvrdí, že problém, na ktorý SNS narážala, vyriešili schváleným vládnym návrhom o zavedení informovaného súhlasu pre rodičov. SNS požiadal, aby návrh stiahla.

,,Ja v zmysle dohody očakávam, že zákon bude stiahnutý. Neviem ani, prečo sa o tom otvorila rozprava,“ vyhlásil Drucker.

,,My nevidíme dôvod tento zákon stiahnuť. Pán Drucker nech sa jednoducho sústredí na svoju prácu a nech sa nestará aj do zdravotníctva, aj do pána Kotlára,“ reagoval predseda SNS Andrej Danko.

Keď napokon k hlasovaniu o návrhu zákona došlo, za bolo len pár poslancov. Strana Hlas-SD sa zdržala, rovnako aj Smer-SD okrem poslanca Jána Podmanického, ktorý hlasoval za.

Poslancov Hlasu prekvapilo už len to, že sa v ten deň o návrhu hlasovalo. Dozvedeli sa o tom len chvíľu predtým.

„Vnímam to nie úplne v súlade s koaličnou zmluvou, pretože sme jasne povedali, že zákony, ktoré prichádzajú do parlamentu musia byť prekonzultované s jednotlivými ministrami,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Sporom v koalícii sa v Správach venovala redaktorka Karolína Janičíková:

Ideologicky odlišne zamerané strany

„My sme o tom informovali aj pána Druckera, je s tým uzrozumený. Nie je to žiadne porušenie koaličnej zmluvy. Považujem množstvo iných vecí za porušenie koaličnej zmluvy,“ vyhlásil Danko.

Strany Hlas-SD a SNS napriek tomu tvrdia, že medzi nimi nejde o konflikt. Nezhody si chcú do budúcnosti vydiskutovať. „Pre nás je dôležité to, aby koalícia fungovala ďalej a aby sa hlavne dodržiavala koaličná zmluva pre všetkých rovnako,“ vyhlásil poslanec NR SR Róbert Puci (Hlas-SD).

„Je to otázka komunikácie. Jeden nepodporený návrh zákona určite neznamená koaličnú krízu, nie je to nič úplne zásadné. Zásadné by bolo odvolanie nášho člena vlády,“ hovorí poslanec NR SR Roman Michelko (SNS).

„Neboli schopní zvoliť členov rady STVR, neboli schopní podržať pána Huliaka, je tu tento zákon, ktorý si nepodporili a niekoľko dní bola Národná rada SR paralyzovaná. Ak toto nie je chaotická, zlepená koalícia, tak ja už neviem čo,“ upozorňuje poslanec NR SR Martin Dubéci (PS).

Politológ hovorí, že rozkol medzi SNS a Hlasom-SD existuje od začiatku volebného obdobia. Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v Bratislave nepredpokladá, že napätie medzi dvoma stranami sa v najbližšom období vyrieši.

„Predstavitelia strany Hlas-SD, ako aj SNS sú dostatočne pragmatickí, aby si uvedomili, že pokiaľ by tento konflikt vyústil do rozpadu vlády a hrozili by predčasné voľby, tak by sa pokojne mohli ocitnúť v opozícii,“ tvrdí Štefančík.

Politológ dodal, že obe strany môžu mať nezhody aj naďalej, pretože sú ideologicky odlišne zamerané.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko