Na hlavný obsah

Hospic v Ľubici obnovujú, využívajú energiu zo slnka. Zvýšiť kapacitu však nemôžu, limitujú ich poisťovne

Sestry a sanitárky odchádzajú za lepšími podmienkami do zahraničia.

Hospic v Ľubici obnovujú, využívajú energiu zo slnka. Zvýšiť kapacitu však nemôžu, limitujú ich poisťovne
Hospic Spišskej katolíckej charity v Ľubici. Foto: STVR

Hospic Spišskej katolíckej charity v Ľubici obnovujú – využívajú energiu zo slnka. Z Plánu obnovy získali 1,3 milióna eur. Zvýšiť kapacitu zariadenia však nemôžu – limitujú ich zdravotné poisťovne aj chýbajúci personál.

Vymenili okná, fasádu, nakúpili tepelné čerpadlá a fotovoltické články na celú strechu. Energie zo slnka majú dostatok na vykurovanie, klímu, napojené sú na ňu prístroje pacientov aj všetky zariadenia v hospici.

“Od mája sme išli na slnečnú energiu a ešte stále bežíme, lebo máme dobrú jeseň. Ešte sme vlastne nezapli plyn. Dúfame aspoň v 30 percentnú úsporu energie,“ uviedol riaditeľ Hospicu sv. Alžbety v Ľubici Bohumír Živčák.

Zdravotnícke zariadenie síce rekonštruujú, ale chýbajú im peniaze na prevádzku. Limitujú ich zdravotné poisťovne. V hospici bojujú aj s nedostatkom personálu.

“Za tú prácu, ktorú konajú, to je naozaj klobúk dole pred nimi,“ uznal príbuzný klientky hospicu František Bachleda.

Situácii v hospici v Ľubici sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Ivana Ratkovská:

Za lepšími podmienkami do zahraničia

Sestry a sanitárky odchádzajú za lepšími podmienkami do zahraničia. Aj Gabriela Špaková si to už vyskúšala, ale kvôli rodine sa rozhodla vrátiť späť. To, že si našla prácu v hospici, nie je náhoda.

“Je mi to také blízke a myslím si, že je to pekná a vďačná robota. Niekedy ani tabletky od bolesti nespôsobia ľuďom takú úľavu, ako keď ich človek pohladká a dá im úsmev,“ povedala sanitárka v Hospici sv. Alžbety v Ľubici Gabriela Špaková.

Ak si vyberú prácu v hospici, je za tým viac ako len výplata. “Pán riaditeľ sa snaží o tabuľkové platy, aby sme mali ako sestry a zdravotnícky personál, ale naozaj je to nezaplatená práca. To musí robiť človek s nadšením a so súcitným srdcom,“ vyhlásila vedúca sestra v Hospici sv. Alžbety Mária Martonová.

Starostlivosť o klientov v hospici pomáhajú zaplatiť dobrodinci či príspevky od veriacich.

“To, čo dostaneme od poisťovne je len 60 percent nákladov. Pomoc, ktorú dostávame od ľudí, je veľmi dôležitá,“ dodal Živčák.

V hospici Sv. Alžbety sa starajú o 24 klientov na poslednej ceste životom

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny