Budúcnosť IT sektora je podľa Košice IT Valley vážne ohrozená. Klaster zastrešujúci IT firmy v regióne upozorňuje, že chýbajú odborníci v kľúčových oblastiach. Ide napríklad o dátovú analýzu, kybernetickú bezpečnosť či umelú inteligenciu.
IT sektor nemusí byť takým silným pilierom lokálnej ekonomiky východného Slovenska, ako sa to mohlo kedysi zdať. V regióne totiž chýbajú kvalifikovaní ľudia, čo rast tohto segmentu ohrozuje.
„Potrebujeme naozaj urobiť posun vpred. K pozíciám s vyššou pridanou hodnotou. Bez tejto zmeny my ako východné Slovensko, ako nejaký IT hub nebudeme viacej konkurencieschopní,“ uviedla výkonná riaditeľka Košice IT Valley Miriama Hučková.
„Množstvo pozícií s pridanou hodnotou je priamo úmerné tomu, že či generujete príležitosť pre ďalší rast,“ podotkol predseda Správnej rady Košice IT Valley Juraj Girman.
Problémom v IT sektore na východe Slovenska sa v reportáži v Správach :24 venoval redaktor Ondrej Behún:
Viacero problémov
IT sektor je v regióne silným zamestnávateľom. Problémom však podľa odborníkov zostáva správny mix profesií.
„Keď máme veľmi veľa pracovných pozícií, ktoré sú podporné, je to podpora zákazníka alebo technici podpory. To nám vlastne neumožňuje ponúkať služby s vyššou pridanou hodnotou, keďže sme veľmi iba jednoprofilovo zameraní,“ vysvetlila Hučková.
Problémom je aj adaptačný proces nových, juniorských zamestnancov. Ten trvá príliš dlho, až takmer pol roka a zamestnávateľov stojí viac ako 12-tisíc eur.
„Za toto obdobie ten mladý talent sa školí, nevykazuje nejakú výkonnú prácu, takže áno, je to v podstate náklad pre zamestnávateľa,“ skonštatovala HR manažérka z Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia Bibiana Kollárová.
„Je to téma na diskusiu. Ja mám za to, že by sme mali možno rozšíriť kurikulá, resp. predmety, ktoré budú orientované predovšetkým na tie soft skils,“ myslí si prorektor pre inovácie a tech. transfer TUKE Juraj Gazda.
Pomôcť by mohli nové študijné odbory
Pomôcť by mohli aj pripravované študijné odbory – napríklad kombinácia IT so zdravotníctvom. Odborníci volajú aj po dofinancovaní výskumu a vývoja. V súčasnosti je Slovensko na chvoste rebríčka spomedzi krajín Únie.
„Už teraz beží výzva, kde sa môžu malé a stredné podniky zapojiť. Je to vynikajúca šanca ako dostať zdroja na vedu, výskum. Práve takýmito stimulmi chceme podporovať jednak spoločnosti ale je tá výzva aj pre univerzity,“ dodal generálny riaditeľ Sekcie digitálnej agendy Michal Ilko.