Na svetelných križovatkách postupne zmenia priechody pre chodcov. Klasické zebry nahradia pásy z prerušovaných čiar. Na rozdiel od priechodov, na ktoré sme zvyknutí, na nich nebudú mať chodci automaticky prednosť. Nevidiacim táto novinka prináša problémy.
„Na priechodoch, ktorý je označený zebrou, má prednosť chodec, ak už vstúpil na takýto priechod. V prípade miesta na prechádzanie prednosť chodec nemá. Dochádza k zmene tam, kde sú priechody riadené,“ vysvetľuje dopravný analytik Jozef Drahovský.
„Vychádza to z podmienok ministerstva dopravy. Má motivovať chodcov, aby ich klasická zebra nemotivovala vojsť na vozovku. Mestá, kde je menej takýchto klasických zebier, motivujú vodičov byť obozretnejší,“ objasňuje hovorca Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy Peter Bubla.
Novým priechodom pre chodcov sa v Správach venovala redaktorka Natália Dvoranová:
Takéto miesta na prechádzanie postupne v Bratislave pribudnú na viacerých svetelných križovatkách. Problém v tom vidia cvičitelia vodiacich psov. Tie totiž poznajú iba klasické „zebry“.
„Pes nie je schopný kolmo prechádzať na druhú stranu, pretože nemá líniu, ktorá mu to označuje. Môže sa stať, že pôjde veľmi šikmo, alebo niečo podobné,“ vysvetľuje Jarmila Virágová z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy.
„Vodiaci pes je naučený rozoznávať pásy, ktoré sú nakreslené na ceste. Ak tam nie sú a človek mu dá povel zebra, nevie, čo má vyhľadávať. Vec, ktorú sa pes učí, je ukázať stĺp, na ktorom je svetelná signalizácia,“ dodáva cvičiteľka psov Katarína Kubišová.
„Pes nie schopný očami zaregistrovať kocky, ktoré sú za sebou. Bude hľadať stĺpy, je to však naozaj absolútne sťaženie práce psovi. Nedomysleli to veľmi,“ myslí si Virágová.
Každá zmena potrebuje čas, aby si na ňu ľudia zvykli. Tvrdí to hovorca magistrátu hlavného mesta Bratislavy.