Vládna koalícia ide testovať najtesnejšiu väčšinu v parlamente. Aktuálne vo svojich poslaneckých kluboch disponuje 76 poslancami. Odídenci z klubu SNS okolo Rudolfa Huliaka (všetci nezaradení) budú hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a vernosť koalícii definitívne vypovedali.
Podmienka koaličnej rady je jasná – len v rámci poslaneckého klubu SNS je možné podieľať na personálnych otázkach vlády. Ak by si Národná koalícia chcela vylobovať kreslo ministra životného prostredia, museli by sa tak do neho vrátiť a riešiť to na pôde SNS.
Rokovaniu NR SR s koaličnou najtesnejšou väčšinou sa v relácii Rádiožurnál v Rádiu Slovensko venoval redaktor Lukáš Füle:
Huliak to odmieta. Hovorí o neférovom jednaní a porušení dohôd, ktoré boli na papieri. „Napriek všetkým vyhrážkam, či už to bolo tajnými službami, či už to bolo trestnoprávna rovina za nejaké formy hlasovania, ja som zvolený poslanec národnej rady s mandátom od 59-tisíc ľudí zhruba. Budem hlasovať, ako mi káže ústava, podľa najlepšieho svedomia a vedomia, a toto mi nemôže poprieť nikto a môže sa mi vyhrážať ako chce kto chce a čím chce,“ vyhlásil.
Návrat do klubu SNS si nevedia predstavť, keďže ho jej poslanci nevedia ani pozdraviť na chodbe.
Mesežnikov: Nerealistická požiadavka
O nerealistickej požiadavke hovorí aj politológ Grigorij Mesežnikov. „No v prípade, keby k tomu došlo, tak stratia ľudia z tejto skupiny absolútne svoju tvár,“ skonštatoval.
Pripomenul, že na Slovensku už vládli aj kabinety s väčšinou, ktorá sa dohadovala od zákonu k zákonu. Je to však podľa neho mimoriadne náročné. Súčasná vládna koalícia to má podľa neho náročnejšie v tom, že aj v nej existujú ďalšie skupinky.
„V Hlase-SD je síce menšia skupina poslancov, ktorá občas prezentuje odlišné názory,“ podotkol politológ.
J. Mažgút: Aj 76 poslancov je väčšina
Aj 76 poslancov je väčšina, hovorí Ján Mažgút z koaličného Smeru-SD. „Či už prechádzali doteraz sedemdesiatdeviatkou, tak teraz budú prechádzať sedemdesiatšestkou. No, je to síce tesná väčšina, ale je,“ skonštatoval.
Heslo dnešného dňa sú pukance, reaguje poslanec za opozičnú SaS Alojz Hlina. „Pred rokom som to aj spomínal na námestí, že 79 je málo. Už vtedy to bolo málo a teraz ich je 76, takže možno bude naozaj korektné, keď pristúpia nie k nákupom a rozvracaniu štátu a nech pristúpia k predčasným voľbám,“ dodal.
V minulosti hlasovanie skomplikovala práceneschopnosť Jána Blcháča (Hlas-SD). To po vzbure huliakovcov znamenalo neuznášaniaschopnosť parlamentu. Poslanec deklaroval, že už je práceschopný.