Ani 35 rokov od pádu komunistického režimu nie je známe, koľko presne mala vo svojej histórii Komunistická strana Československa členov. Zaznelo to v Prahe na medzinárodnej konferencii na tému (Ne)vyrovnania sa s komunistickou minulosťou.
Konferencia potrvá tri dni, zúčastňuje sa na nej 50 historikov, politológov a právnikov z celého sveta. Témou nie je len bývalé Československo, ale celý stredoeurópsky priestor.
Konferencii na tému (Ne)vyrovnania sa s komunistickou minulosťou sa v reportáži v rannom Rádiožurnále venoval spravodajca STVR v Prahe Boris Kršňák:
Podľa českého historika Pavla Blažka sa odhaduje, že komunistická strana mala vo svojej histórii až šesť miliónov členov, ale presné číslo nie je známe. Podľa ústavného sudcu Zdeňka Kühna je dôležité zaoberať sa našou minulosťou, pretože ona ovplyvňuje aj našu prítomnosť.
„Ten komunizmus sa stáva súčasťou našej minulosti, ale prejavuje sa napríklad prostredníctvom nejakých nedemokratických rysov niektorých autoritatívnych rysov,“ povedal Zdeněk Kühna.
Podobný názor má aj Kamil Nedvědický z Ústavu pre štúdium totalitných režimov, ktorý konferenciu organizuje.
„Minulosť veľmi ovplyvňuje ako prítomnosť, tak našu budúcnosť. Pretože pokiaľ sa nám nepodarí vyrovnať s minulosťou, tak veci zostávajú stále nevypovedané, nepopísané a nevyriešené,“ skonštatoval Kamil Nedvědický.
Konferencia sa venuje aj téme nepotrestania páchateľov minulosti či odškodňovania obetí a riešenia morálnych otázok.