Na hlavný obsah

Konflikt na Blízkom východe ovplyvňuje bežných ľudí. Štáb STVR nakrúcal v bejrútskej nemocnici

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti tam zachraňujú najrizikovejších pacientov.

Konflikt na Blízkom východe ovplyvňuje bežných ľudí. Štáb STVR nakrúcal v bejrútskej nemocnici
Jednou z pacientiek je aj sotva dvojročná Ivana. Osudnou sa jej stalo izraelské bombardovanie ich domu približne pred mesiacom. Foto: STVR

Konflikt medzi Izraelom a Hizballáhom si za uplynulý mesiac a pol vyžiadal približne dva a pol tisíc obetí a 10-tisíc ranených. Život niektorých je v preplnených nemocniciach stále ohrozený. V jednej z nich nakrúcal náš štáb.

Nemocnica v bejrútskom Geitaui je jediným špecializovaným pracoviskom na popáleniny v celej krajine. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti tu zachraňujú najrizikovejších pacientov.

Tých po rozšírení izraelských útokov v Libanone výrazne pribudlo. Uplynulý mesiac a pol je ich oddelenie preplnené, a tak sa často musia rozhodovať, komu ešte pomôcť a komu už nie.

„Ak sme mali napríklad posledné miesto, o ktoré malo záujem desať pacientov, snažili sme sa vybrať toho v najvážnejšom stave. Alebo malé dieťa. A tiež sa snažíme posunúť naše skúsenosti ako liečiť iným nemocniciam. No ak máme len jedno miesto, môžeme zobrať len jedného,“ hovorí vedúci oddelenia popálenín nemocnice Geitaui Dr. Zijád Sleiman.

V nemocnici v Bejrúte pre Správy nakrúcal redaktor Matej Šulc:

Škodlivé bombardovanie

Jednou z pacientiek je aj sotva dvojročná Ivana. Osudnou sa jej stalo izraelské bombardovanie ich domu približne pred mesiacom.

„Akurát som pripravoval svoj džíp, ktorým sme plánovali utiecť. Náhle, tak 10-15 metrov odo mňa, došlo k útoku. Dom sa otriasal, vypadli okná a strop, ktorý bol len z tehál a plastu, sa prepadol. Ju som videl celú čiernu od prachu po výbuchu. Zobral som ju a postupne začal horieť celý dom,“ opisuje otec Ivany Mohammad.

Spomína na deň, keď prišlo v Libanone pri izraelských útokoch o život viac ako 500 ľudí. „Keď som s ňou vyskakoval z balkóna, takto pevne som ju držal. A ona nepovedala ani slovo. V tom sme počuli ďalšie výbuchy. Vtedy vybuchol aj môj džíp,“ pokračuje Mohammad.

Záchranári, ktorí boli neďaleko, ju potom transportovali do nemocnice. Keď bol jej stav aj po troch týždňoch kritický, previezli ju do Bejrútu. Tu jej lekári pomohli a do týždňa, dvoch by ju podľa doktora Zijáda mohli prepustiť. Domov, na juh Libanonu sa však rodina vrátiť nemôže.

„Neviem, kam pôjdeme. Všetky školy sú plné. A aj keby sa tam pre nás našlo miesto, je to problém, pretože tam môže ľahko chytiť infekciu,“ skonštatoval Mohammad.

Mohammed chce nájsť niečo vhodnejšie, keďže doteraz sa s manželkou len striedali v nemocniciach. V tej druhej, južne od Bejrútu, leží Ivanina ľahšie zranená sedemročná sestra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet