Brusel upustil od tradičnej turistickej atrakcie – prehliadky mesta na konskom povoze. Návštevníci sa však na koči odvezú. No bez koní. Atrakcia je šetrná k životnému prostrediu. Kone v historickom centre Bruselu tak turisti uvidia už len na obrazoch či starých fotografiách.
Thibault Danthine vozil turistov po Bruseli viac ako 10 rokov. Mal dva koče a päť koní.„Podnikať so zvieratami v tak meniacom sa svete bolo stále ťažšie a komplikovanejšie. Ľudia viac dbajú na etické aspekty a sú proti takémuto využívaniu zvierat. Problém bol aj zohnať vodičov,“ povedal. Preto sa rozhodol pre zmenu.
Elektrické koče v Bruseli boli témou reportáže Karolíny Kučerovej v relácii Aktuálne :24
Koče po Bruseli premávajú stále. Nepoháňajú ich však kone, ale elektrina. Vodiči tak oťaže vymenili za volant. Inšpirácia prišla až z 19.teho storočia. Prvý návrh elektrického koča predstavil svetu Robert Anderson. Jeho odkaz preto Thibault Danthine zakomponoval aj do svojich vozidiel.
„Chcel som moderné vozidlo, ktoré vyzerá ako z minulosti. To sa podarilo. Aktuálne mám päť vodičov a dva koče. Na budúci rok pribudne tretí. Čo sa týka práce, tak sme na tom približne rovnako, dokonca lepšie. Môžeme jazdiť bez prestávky každý deň, čo sa s koňmi nedalo. Najmä, keď bolo teplo,“ pokračoval Danthine.
„Niečo takéto v Európe nenájdete. Je to novinka. Ľudom sa to páči a aj mne. Táto práca je veľmi zaujímavá. Šoférujem elektrický koč a spoznávam ľudí z celého sveta,“ uviedla vodička elektrického koča Maria.
Elektrické koče si pochvaľuje aj vedenie mesta, ktoré chce, aby sa Brusel v oblasti cestového ruchu vyrovnal iným európskym metropolám. Novú turistickú atrakciu by podľa odhadov mohlo využiť 15-tisíc ľudí ročne.
Na jedno nabitie dokáže tento koč prejsť 120 kilometrov. Po Bruseli tak môže jazdiť dva až tri dni.