Na hlavný obsah

Konsolidácia zasiahne najmä peňaženky rodín s deťmi. Analytici hovoria o dlhodobom raste ekonomiky

Podľa analytikov je konsolidácia nutná.

Konsolidácia zasiahne najmä peňaženky rodín s deťmi. Analytici hovoria o dlhodobom raste ekonomiky
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Konsolidácia sa výrazne dotkne jednotlivcov a rodín s nezaopatrenými deťmi. Upozornila na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Z dlhodobého hľadiska sa však, podľa analytikov, ekonomické vyhliadky Slovenska zlepšia.

Človek žijúci sám by v budúcom roku mal mať čistý príjem nižší o 180 eur. Ešte horšie by však na tom mali byť rodiny s deťmi. Rodičia s jedným dieťaťom prídu o 500 eur ročne.

„Legislatíva predpokladá, že k budúcemu roku bude klesať aj daňový bonus na deti zo 140 na 100 eur. Automatické znižovanie daňového bonusu bude navyše znamenať ešte dodatočnú záťaž k tým spomínaným 500 eurám,“ hovorí predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth.

Dopadom konsolidácie sa v Správach venovala redaktorka Andrea Škutová:

Mzdy budú rásť pomalšie. Podľa analytikov najmä kvôli zavedeniu transakčnej dane pre podnikateľov. Obávajú sa aj potenciálneho odchodu firiem do zahraničia.

„Podobný zákon zaviedlo Maďarsko a vieme, že tomu sa v posledných rokoch veľmi nedarí. Ja si myslím, že veľmi podobný dopad to môže mať na slovenskú ekonomiku,“ tvrdí analytik finančných trhov Marek Malina.

„Výber u nás môže byť rizikovejší, keďže my nemáme vlastnú menu, ale máme euro, ktoré majú aj okolité krajiny,“ myslí si Tóth.

Prínos z dlhodobého hladiska

Analytici sa však zhodujú, že konsolidácia bude z dlhodobého hľadiska prínosom.

„Z dlhšieho hľadiska to umožní ekonomike sa nadýchnuť a rýchlejšie rásť. Bude to však trvať. Bolesť z konsolidácie teda pocítime najbližšie tri roky,“ vysvetľuje člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster.

„Ekonomika bude rásť. Bude rásť trochu pomalšie ako by rástla bez balíčka. Dlhodobé pozitívne vplyvy na rast však prevládajú,“ súhlasí aj člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Juraj Kotian.

„Nebyť prijatia konsolidácie, pravdepodobne by sme stagnovali na tých hodnotách z minulého roka, čiže niekde pod šiestimi percentami,“ tvrdí Malina.

Stav verejných financií sa podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť zhoršuje od roku 2019. Vtedy minister práce Ján Richter zvýšil mzdy vo verejnom sektore takmer o desať percent. K zlepšeniu stavu verejných financií neprispela ani pandémia či zvyšovanie daňového bonusu v minulom roku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika