Lekárski odborári a ministerstvo zdravotníctva budú ku koncu roka pod ťarchou možného hroziaceho kolapsu systému a ohrozenia zdravia a života občanov musieť prísť ku kompromisu a dohode. V rozhovore v relácii Aktuálne :24 to povedal riaditeľ inštitútu INEKO Dušan Zachar.
Výpovede už podalo podľa najnovších informácií Lekárskeho odborového združenia (LOZ) 3 200 lekárov zo 43 nemocníc. „Ak by všetci títo lekári trvali na tom, že v januári ich výpovede nadobudnú právoplatnosť a odídu z nemocníc, tak v tom prípade by nastal pravdepodobne kolaps celého zdravotníctva,“ uviedol Zachar.
Ak by teoreticky neprišlo k dohode medzi LOZ a rezortom zdravotníctva, Zachar predpokladá, že počet výpovedí bude v januári aj tak nižší. „Niektorí výpovede stiahnu, s niektorými sa manažmenty nemocníc dohodnú na pokračovaní spolupráce,“ vysvetlil.
Aj polovica z tohto množstva výpovedí by však podľa neho ohrozilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti. „Pacienti by čakali oveľa dlhšie na zdravotné výkony, plánované výkony a operácie by sa odkladali,“ dodal. Takýto stav by sa však dlhodobo nedalo udržať a k zmene by muselo prísť.
„Nie je možné, aby dlhodobo fungoval prípadný núdzový stav alebo výpomoc lekárov zo zahraničia. Takže podľa mňa k tej dohode bude musieť prísť,“ povedal Zachar. Otázkou podľa neho zostáva, pre koho prinesie dohoda prospech.
Treba sa pripraviť na krízový scenár
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) podľa Zachara musí rokovať s predstaviteľmi LOZ, ale musí sa tiež pripraviť na krízový scenár. „Štát musí byť pripravený, aj keď je menšia pravdepodobnosť, že k tomu príde,“ priblížil.
Ministrovi odporúča za požiadavky, v ktorých lekárskym odborárom ustúpi, žiadať protihodnotu pre pacienta.