Na hlavný obsah

Libanončania oslávili prímerie v uliciach, radosť im kazí návrat do zničených domovov. Obyvatelia Pásma Gazy sú sklamaní

Radosť z prímeria majú aj Izraelčania.

Libanončania oslávili prímerie v uliciach, radosť im kazí návrat do zničených domovov. Obyvatelia Pásma Gazy sú sklamaní
Vysídlení obyvatelia oslavujú návrat do svojich dedín po prímerí medzi Izraelom a Hizballáhom. Foto: TASR/AP

Po viac ako dvoch mesiacoch otvorenej vojny medzi libanonským hnutím Hizballáh a Izraelom vstúpila do platnosti dohoda o prímerí. Pokoj zbraniam začal platiť v noci. Zatiaľ čo Libanon svoje prímerie oslavuje, Pásmo Gazy zahalil smútok. Obyvatelia neskrývajú sklamanie a po mieri volajú ešte hlasnejšie.

Po vyhlásení prímeria sa mnohým Libanončanom uľavilo. Radosť dávali najavo aj v uliciach. Niektorí sa už vrátili naspäť domov, do pohraničných dedín, ktoré boli pod paľbou izraelskej armády.

Situácii po uzavretí prímeria medzi Izraelom a Libanonom sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Diana Trnkusová:

„Nech sú ruky bojovníkov požehnané. Nech sú požehnané ruky dobrých ľudí. Boh nám doprial víťazstvo,“ povedal Libanončan Haider.

Doma sa mnohým naskytol smutný pohľad. Z domov sa stali ruiny. Izrael v snahe zničiť radikálny Hizballáh zmenil niektoré ulice miest na nepoznanie.

„To, čo tu vidíte, sa stalo včera, niekoľko hodín pred prímerím. Bol to priamy zásah, ktorý zranil náš dobytok. Bola to posledná bodka pred uzavretím prímeria,“ opísal farmár Itzik Ben Mucha.

Radosť z prímeria majú aj Izraelčania. Farmárka Anna Mamanová prvýkrát za posledné týždne mohla zozbierať vajíčka v kurínoch bez strachu z raketových útokov.

„Opäť môžem vyjsť von bez strachu a zbierať vajíčka, čo robím už rok a pol každý deň. Ale dnes to robím bez výbuchov, ktoré prichádzajú od hranice vzdialenej odo mňa len asi sto metrov,“ uviedla Mamanová.

Pásmo Gazy naďalej čaká

Odlišná situácia je v Pásme Gazy. Obyvatelia, ktorých vojna trápi už viac ako rok, reagujú na dohodnuté prímerie so smútkom a skepsou.

„Sme sklamaní. Libanon stál na našej strane a my mu za to ďakujeme, ale všetci sme dúfali, že prímerie bude podmienené prímerím v Gaze – najprv Gaza, až potom Libanon,“ poznamenal obyvateľ Pásma Gazy Nasser al-Majdalawi.

Aspoň čiastočne sa obyvateľom pásma Gazy snažilo pomôcť Jordánsko. Prvýkrát po takmer polroku zhodilo do oblasti humanitárnu pomoc. Letecký náklad, ktorý vážil takmer sedem ton, obsahoval predovšetkým jedlo a nevyhnutnú pomoc.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet