Na Slovensku nemáme etický kódex reštaurácií, ktorý by reguloval, že na tanieri nesmie byť mäso z chráneného živočícha.
Medvedí guláš, ktorý podávala reštaurácia pod Tatrami, podľa odborníka mohol byť marketingový ťah. Chránená šelma má za sebou mimoriadne turbulentnú sezónu.
Končí sa poľovačka na medvede. Od polovice novembra sa zákonom chránené šelmy postupne ukladajú na zimný spánok. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) hovoril v októbri o 71 zastrelených medveďoch, odborník odhaduje vyššie číslo.
„Medvede sa zabíjajú každý deň na Slovensku. Ja operujem s číslom 90 a novšiu informáciu zatiaľ nemám,“ povedal odborník na medvede My sme les Michal Haring.
Predaju medvedieho mäsa sa v reportáži v relácii Správy venovala redaktorka Ivana Ratkovská. V reportáži sú použité zábery nevhodné pre deti a citlivé povahy:
Dodávatelia z Pribyliny
To, že sa s medvedím mäsom už aj obchoduje, dokazuje posledný prípad reštaurácie spod Tatier, kde servírovali mäso z medveďa. Podľa zistení hygienikov ho nakúpili od dodávateľa z Pribyliny.
„Vo faktúre sa neuvádza informácia o lokalite, z ktorej pochádzal ulovený medveď. Pri výkone úradnej kontroly predložili nadobúdacie doklady aj výsledok laboratórneho vyšetrenia na trichinelózu s negatívnym výsledkom,“ vysvetlil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade.
Hygienici preveria dodávateľa, či mäso získal a umiestnil na trh v súlade so zákonom. Správa Tatranského národného parku (TANAP) nemá vedomosť, že by mäso ponúkané v reštaurácii pochádzalo z poľovného revíru národného parku.
„Živočícha chráni zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý hovorí, že chráneného živočícha nesmieme držať, prepravovať, predávať a ponúkať. Na tieto záležitosti treba výnimky,“ priblížil Michal Haring.
Envirorezort problém nevidí
Rezort životného prostredia reaguje, že odlov medveďa bol legálny. S predajom mäsa z chráneného živočícha a jeho podávaním v reštaurácii ministerstvo problém nemá. Stačí mať výnimku.
„Ak chcete mäso z medveď predávať, dá sa to. Nezakazuje sa to, ale musíte si z ministerstva vyžiadať súhlas a všetko bude v poriadku,“ povedal štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa.
Etický kódex v gastrosektore nemajú
Na servírovanie mäsa z chráneného živočícha etický kódex v gastrosektore nemajú. „Je to skôr nejaká profesionálna hrdosť a postup. Nechcem tým komentovať, aký postup zvolila táto reštaurácia. Ale ak medvedí, tak cesnak by sa hodil na jedálničky viac ako medvedie mäso,“ povedal generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Martin Novotný.
My sme les podalo podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia a trestné oznámenie v súvislosti o odstrelmi medveďov a spôsobom, ako ich usmrcujú.
Medveďa chráni aj európska legislatíva a oslabenie ochrany veľkých šeliem môže podľa ochranárov viesť aj k zvýšeniu nelegálneho obchodu s chránenými druhmi živočíchov.