Na hlavný obsah

Mimovládky tvrdia, že novela infozákona zavádza protiústavné prvky. Vyzvali prezidenta Pellegriniho, aby ju vetoval

Podľa nich významne obmedzí právo občanov na informácie.

Mimovládky tvrdia, že novela infozákona zavádza protiústavné prvky. Vyzvali prezidenta Pellegriniho, aby ju vetoval
Prezident SR Peter Pellegrini. Foto: TASR/Jakub Kotian

Niekoľko mimovládnych organizácií vyzvalo prezidenta Petra Pellegriniho, aby vetoval novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Novela podľa nich zavádza protiústavné prvky, významne obmedzí právo občanov na informácie a vytvorí priestor na svojvôľu štátnych úradníkov. Informoval o tom Patrik Kimijan z organizácie Via Iuris.

Za najzávažnejší problém novely infozákona považujú mimovládky podmienenie poskytnutia informácie zaplatením úhrady. Tvrdia, že takéto obmedzenie je v rozpore s Ústavou SR, ktorá nepozná možnosť obmedziť prístup k informáciám z dôvodu nezaplatenia poplatku.

Za výzvou stoja mimovládky Via Iuris, Nadácia Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko, INEKO, MEMO 98 a Investigatívne centrum Jána Kuciaka.

V novele infozákona podľa nich tiež nie je jasne definované, čo sa bude považovať za „mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií“, ani o aké účelne vynaložené náklady pôjde.

Úradníci tak podľa nich môžu bez akýchkoľvek kritérií svojvoľne vyhodnotiť, v ktorom prípade ide o mimoriadne rozsiahle vyhľadávanie informácií, čo vytvára obrovský priestor pre svojvôľu úradov.

Mimovládkam chýba odborná diskusia

Verejnosť síce bude môcť namietať voči výške poplatku, no infozákon nepozná inštitút námietky. Podľa mimovládok nie je jasné, ako budú úrady postupovať pri vybavovaní námietok voči výške poplatku.

Za nezmyselné považujú predĺženie základnej lehoty na poskytnutie informácií z 8 na 12 pracovných dní. Štatistiky podľa nich ukazujú, že ministerstvá a úrad vlády nestihli vybaviť v zákonných lehotách len 0,7 percenta infožiadostí.

K zmenám neprebehla podľa mimovládok žiadna odborná diskusia ani medzirezortné pripomienkové konanie.

„Doteraz platný infozákon vznikol ako výsledok dlhej odbornej diskusie medzi verejnosťou a verejnou správou. Takým závažným zmenám v dobre fungujúcom infozákone, aké predložili poslanci SNS, by mala v demokratickom právnom štáte predchádzať odborná diskusia a riadny legislatívny proces,“ upozornila riaditeľka Via Iuris Katarína Batková.

Parlament minulý týždeň schválil novelu infozákona z dielne SNS. Poskytovanie informácií cez infozákon tak budú môcť spoplatniť. Poslanci zmenu odôvodnili potrebou reagovať na problémy so zahlcovaním povinných osôb s častými alebo nadmernými požiadavkami na sprístupnenie informácií.

Žiadateľ bude môcť proti vyčísleniu úhrady podať námietku. O nej rozhodne odvolací orgán. Nová legislatíva má byť účinná od 1. marca 2025.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko