Dvadsať žiakov zo stredných odborných škôl sa stretlo v Martine na súťaži Mladý talent vo zváraní. O umiestnení rozhodovali nielen kvalitné zvary, ale aj teoretické znalosti. Súťažili mladí ľudia z jedenástich škôl z celého Slovenska.
Základy zvárania sú súčasťou osnov vo väčšine strojárskych odborov. Na Spojenej škole v Martine ich študuje viac ako polovica z 520 žiakov. Nie všetci sa vraj uspokoja so zručnosťami, ktoré im vo zváraní predpisujú štandardné učebné osnovy.
„Žiaci si veľakrát chcú urobiť kurz aj nad rámec, ktorí ani nemajú vo vzdelávacom programe,“ poznamenal riaditeľ Spojenej školy v Martine Milan Žingor.
Na súťaž študentov vo zváraní sa bol v relácii Správy z regiónov pozrieť redaktor STVR Vlado Záborský:
V praktickej časti súťaže žiaci zvárali v ochrannej atmosfére CO2. Zhostiť sa museli dvoch rôznych zvarov. Rovným zvarom spájali dve kovové dosky a privariť na rovnú plochu museli aj rúrku. Zvárané časti potom ešte ručne dočistili, aby ich mohla zhodnotiť porota.
„Vyhodnocuje sa povrch zvaru a koreň zvaru. Dá sa povedať, kvalita prevedenia zvarového spoja,“ ozrejmil vedúci zváračskej školy Zdenko Petrík.
Zvárači odchádzajú zo Slovenska
Väčšina žiakov, ktorí súťažili, sa o zváranie zaujímajú natoľko, že by si aspoň časť profesijnej kariéry vedeli predstaviť ako zvárači.
Otázne však je, či by ich kariéra bola spojená so Slovenskom. Priemyselná komora, ako organizátor súťaže tvrdí, že mladí so strojárskym vzdelaním po ukončení školy nezostávajú často na Slovensku.
„Žiaľbohu ani zvárači. Investujeme veľa peňazí do ich prípravy, a potom máme problém udržať tieto šikovné mladé kádre na Slovensku,“ povedal predseda predstavenstva Žilinskej regionálnej komory SOPK Pavol Vitek.
Z odborných škôl vraj po ich ukončení odchádza okolo 30 percent žiakov do zahraničia. Strojárske profesie, ktoré sú na slovenskom pracovnom trhu už roky nedostatkovým artiklom, tak prichádzajú najmä o tých najšikovnejších.