Pri rozmýšľaní o vianočných darčekoch mnohým na um napadne aj zvieratko – najčastejšie psík. Aj keď vďaka našej legislatíve nie je vecou, musíme zaň zaplatiť ako za akýkoľvek iný darček. Nedajte sa zlákať nízkou cenou, nechtiac sa môžete zapliesť do čierneho obchodu.
„Zvieratá od neregistrovaných množiteľov nie sú veľakrát očkované, nie sú čipované, nie sú odčervené. Treba si uvedomiť, že v konečnom dôsledku sa môže stať, že buď o svoje zvieratko prídu, alebo veterinárne náklady budú tak vysoké, že prekročia kúpnu cenu od seriózneho chovateľa,“ upozorňuje predsedníčka útulku Sloboda zvierat Pavla Dugovičová.
Oficiálny cenník neexistuje. Chovatelia jednotlivých rás ceny prispôsobujú aktuálnej ponuke a dopytu. Platí pritom, že pes s preukazom pôvodu je násobne drahší ako psík bez neho. Príklady priemerných cien uvádzame v prehľadnej tabuľke.
Zviera z útulku
Pri voľbe chovateľa, od ktorého psíka kupujete, buďte obozretný. Laik dokáže legálneho chovateľa od množiarne rozoznať len ťažko.
„Seriózny chovateľ vás pozve domov, ukáže vám rodičov konkrétneho šteňaťa, ukáže vám papiere, rodokmeň píska alebo mačky a spíše s vami kúpno-predajnú zmluvu,“ vysvetlila Dugovičová.
Ďalšou možnosťou je adopcia psíka z útulku. Adopčný proces zahŕňa zoznamovanie sa, ktoré môže prebiehať v niekoľkých fázach. Ani psík z útulku nie je zadarmo. Niektoré útulky nemajú adopčný poplatok pevne stanovený.
Aké sú priemerné výdavky na psa, sme zisťovali v relácii Peniaze:
Mnohé na svojich internetových stránkach uvádzajú konkrétne sumy. V poplatku je zahrnutá základná veterinárna starostlivosť, ako je očkovanie, odčervenie či čipovaie, ale aj kastrácia.
Pred darovaním alebo aj kúpou psíka do vlastnej domácnosti by sme si mali zodpovedať niekoľko otázok.
„Je to rozhodnutie, ku ktorému sa treba vracať, reflektovať, a reflektovať naňho ako celá rodina, pretože zvieratko prinesie zmenu. Je to zmena pre celú rodinu a mala by byť v rozhodovaní prítomná,“ odporučila koučka Silvia Pavlík Gallová.
Kto platí daň za psa?
So psom prichádzajú do našich životov nielen radosti, ale aj starosti. Tie sa v prípade našich štvornohých miláčikov dajú konkrétne finančne vyčísliť. Ide o ďalšiu nemalú položku v rodinnom rozpočte. Sú výdavky, ktorým sa jednoducho majiteľ psa nevyhne.
Slovensko je národ „psíčkarov“, aspoň jedného psa má až 39 percent z nás. Až na niekoľko výnimiek, musia majitelia psov platiť za svojich štvornohých miláčikov daň.
„Predmetom dane je pes starší ako šesť mesiacov, ktorý je držaný v mestskej časti, buď fyzickou alebo právnickou osobou a je dôležité ho nahlásiť do 30 dní od jeho nadobudnutia,“ informovala vedúca referátu komunikácie Miestneho úradu Bratislava – Nové Mesto Martina Goffová.
„Pokiaľ chováte psa, ktorý je držaný v dome alebo v byte, tak je poplatok 50 eur. V prípade, že držíte psa na strážne účely v rámci firmy, poplatok je 70 eur,“ dodala.
Tieto sumy neplatia pre celé Slovensko, pretože každé mesto či obec si určuje sadzbu dane samostatne. Platí, že vo väčších mestách je daň vyššia, v obciach často daň nepresahuje sumu desať eur.
Samosprávy ponúkajú možnosť uplatniť si zníženú sadzbu dane pre rôzne skupiny obyvateľov. Ide napríklad o seniorov, darcov krvi, sociálne odkázaných alebo majiteľov, ktorí si osvojili psíka z útulku. Ak daň za psa nezaplatíte, riskujete pokutu, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 3 000 eur.
Veterinárna starostlivosť
S ďalšími nákladmi za psa rátajte v rámci jeho veterinárnej starostlivosti. Zákon predpisuje dva úkony, ktoré každý pes musí absolvovať.
„Vakcinácia a čipovanie, nech sa bavíme v horizonte dokopy 60 eur, závisí to od ceny vakcíny, od lokality, od pracoviska, pretože väčšie kliniky majú väčšiu réžiu,“ ozrejmil veterinár Július Kocúr.
Čipovanie je doživotné, vakcinácia sa robí raz za rok, resp. raz za tri roky. „Suma za základnú ročnú starostlivosť o psa sa môže hýbať od 30 do 50 eur. Ak berieme za základnú starostlivosť aj použitie ektoparazitika,“ priblížil Kocúr.
Do rodinného rozpočtu je potrebné tiež zaradiť výdavok približne 500 eur, a vyššie, za stravu pre psa. Rátať tiež musíte s neplánovanými výdavkami za ošetrenia, lieky či operácie. „Myslím si, že prínos zvieraťa je oveľa väčší ako bežný výdaj,“ podotkol veterinár.
Pomôcť môže aj poistenie
Zvládnuť finančné výdaje za psa môže pomôcť správne zvolené poistenie. „Poistenie psa a mačky je poistenie, ktoré zahŕňa náklady na diagnostiku, liečbu, hospitalizáciu a zároveň náklady spojené s uhynutím,“ priblížil riaditeľ poistenia majetku a zodpovednosti z poisťovne Generali Tomáš Potúček.
„Čiže asanáciu, prípadne kremáciu zvieraťa a kryje náklady pre čipovaných psov a čipované mačky, aj keď mačky nemusia byť čipované zo zákona a chované v primeraných podmienkach,“ dodal.
Vstupný vek do poistenia je od troch mesiacov do štyroch rokov a domáci miláčikovia sú krytí do ôsmich rokov.
„Čo sa týka nákladov, ktoré veterinári bežne účtujú ľuďom, tak sa pohybujú niekedy v stovkách, niekedy v tisícoch eur. Už samotná asanácia stojí niekde okolo 200 – 300 eur. Tuto si klient volí poistnú sumu alebo limit plnenia, čiže môže od 300 do 1 200 eur. Ak potrebuje, môže aj na viac,“ informoval Potúček.
Možno aj vy máte poisteného psíka a ani o tom neviete. Jeho poistenie totiž môže byť súčasťou poistenia zariadenia domácnosti.
„Pes je poistený na všetky riziká, ako je poistená domácnosť. Teda na živly, ako sú povodeň, požiar, ale aj krádež. To znamená, že ak domáci miláčik uhynie následkom takejto udalosti, tak poisťovňa preplatí majiteľovi hodnotu domáceho miláčika v čase poistnej udalosti, ktorú mal,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová.
Poistenie dokáže vyriešiť aj nepríjemné situácie, keď váš pes spôsobí škodu. Tretím rizikom, ktoré kryje poistenie zariadenia domácnosti, sú škody, ktoré spôsobí na cestách v zahraničí.
„Čo sa týka plnenia, sú stanovené limity, každá poisťovňa ich má iné. V prípade, že sa to majiteľovi zdá málo a predpokladá, že by škody mohli byť väčšie, môže si navýšiť poistnú sumu,“ uzavrela Lipšicová.