November, vo svete známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty, sa mení na „movember“. Muži si fotia fúzy a publikujú ich na sociálnych sieťach. Týmto gestom podporujú boj proti rakovine prostaty. Na Slovensku počet pacientov s týmto ochorením pribúda. Väčšina mužov však zanedbáva prevenciu.
Movember je celosvetovou kampaňou, ktorá vznikla v Austrálii, priblížil v Ranných správach urológ a onko urológ Roman Sokol. Poukazuje pritom nielen na rakovinu prostaty a semenníkov, ale aj na mužské zdravie ako také aj na psychické zdravie.
„Tento mesiac november je typický tým, že si muži nechávajú upravovať alebo narásť fúziky do rôznych bizarných tvarov, aby upozornili na veľmi veľký význam mužského zdravia,“ opísal podstatu movembra Roman Sokol.
O movembri a rakovine prostaty sme sa v Ranných správach rozprávali s urológom a onko urológom Romanom Sokolom a edukátorom onkoprevencie a pacientskym poradcom Mariánom Božíkom:
Zodpovedný prístup a skríning zachránil život aj pacientskemu poradcovi a edukátorovi onkoprevencie Mariánovi Božíkovi. Po jeho životnej skúsenosti ľudí upozorňuje a vzdeláva práve o dôležitosti prevencie.
„Aby predišli, ak sa u nich rakovina náhodou prejaví, fatálnym následkom a bola v raných štádiách. Väčšina rakovín sa dá liečiť, keď je zachytená včas,“ podotkol Marián Božík.
Rakovina prostaty je v súčasnosti druhým najčastejším onkologickým ochorením mužov. Ročne sa vo svete objaví u 1,4 milióna ľudí. Napríklad v Česku je už najčastejším typom rakoviny, na Slovensku druhým až najčastejším.