Fenomén Black Friday v posledných rokoch prechádza aj na Slovensko. V tento deň predajcovia hromadne ponúkajú rôzne zľavy. Tento rok, paradoxne, padol na medzinárodný deň nenakupovania, ktorý upozorňuje na negatívne vplyvy nakupovania.
Nákupy patria medzi naše bežné každodenné aktivity, dokážu však ovplyvniť aj naše zdravie aj samotný život. Niektorí ľudia si dokonca dokážu vytvoriť závislosť. Tá podľa psychologičky Evy Klimovej vzniká z rôznych dôvodov. Napríklad kompenzovaním si frustrácie.
„Často to býva po rozchodoch, rozpadoch vzťahov, kedy máte vo svojom živote zlé veci a idete si niečo kúpiť. Postupne to prejde do závislosti, hovoríme o oniománii, chorobnom nakupovaní. Tam už nakupujete kompulzívne, jednoducho musíte nakupovať, inak sa cítite zle. Nakupovanie sa stáva drogou,“ opísala Klimová.
Doplnila, že v tomto prípade už ide o psychickú poruchu, ktorú je treba riešiť. Mnohých ľudí zastaví až moment, keď narazia na finančné problémy. Pomôcť im môžu bezplatné dlhové poradne.
„K ekonómovi príde človek riešiť svoju finančnú situáciu a psychológ, ktorý je v poradni, práve potom identifikuje, že by mohlo ísť o chorobné nakupovanie – závislosť a posiela človeka do špecializovanej liečby,“ opísala psychologička.