Na hlavný obsah

Liberálne ženy a konzervatívni muži: Rozdiely medzi pohlaviami v generácii Z sa prehĺbili, ich názory sa líšia

Podľa novinára je generácia Z zložená z dvoch generácií.

Liberálne ženy a konzervatívni muži: Rozdiely medzi pohlaviami v generácii Z sa prehĺbili, ich názory sa líšia
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Aktuálne výskumy naznačujú, že mladí ľudia na neistotu, ktorú prináša aktuálna spoločenská situácia vo svete, reagujú rozdielne. Čoraz viac sociologických prieskumov naznačuje, že mladé ženy a muži na zmeny reagujú inak. Ženy sú pod vplyvom zmien liberálnejšie a ľavicovejšie, zatiaľ čo muži, najmä tí menej úspešní, sa stávajú pravicovejšími a konzervatívnejšími.

Ako prvý s touto hypotézou prišiel portál Financial Times. Dátový novinár John Burn-Murdoch sa v článku pýta, ako chápať informácie, že generácia Z je na jednej strane veľmi progresívna, no aj konzervatívna, ak príde na niektoré otázky. Podľa neho je odpoveďou to, že mladá generácia nie je jedna, ale dve. Inými slovami je iná mužská a iná je ženská.

Neskôr týždenník Economist komentoval dáta z deviatich vyspelých demokratických krajín, vrátane Poľska, Nemecka alebo Južnej Kórey. Vo všetkých sa mladí muži označujú za konzervatívnejších, než ako sami seba vidia ženy.

Economist si všimol, že mladá generácia čoraz častejšie tvrdí, že feminizmus zašiel príliš ďaleko. Aj keď zatiaľ nie je jasné, o aký silný trend ide, každé ďalšie voľby ukazujú, že nevyváženosť v politických preferenciách podľa pohlavia u mladých ľudí rastie. Naposledy sme to videli pri amerických voľbách.

Téme sa vo vysielaní Rádia Slovensko venovala redaktorka Kristína Chrenková:

Iné podstatné témy

Muži a ženy sa začínajú rozchádzať v názore na to, aké témy sú pre nich podstatné. Nejde len o feminizmus ale aj o pohľad na rodovú rovnosť. Mladí muži majú pocit, že sa upozorňuje na ženské práva a na tie mužské sa zabúda. Politici to potom využívajú vo svoj prospech.

Odborníci, ktorí sa rovnosťou pohlaví zaoberajú a ktorých oslovil Český rozhlas, pripomínajú, že kameňom úrazu debaty o pohlaviach býva, ak si ľudia myslia, že zlepšením postavenia jednej strany musí nutne utrpieť druhá strana.

Táto tendencia potom prerastá až do radikálnych hnutí, napríklad takzvaných incelov alebo mužov, ktorí sa hlásia k hnutiu manosféry. Jej najznámejším predstaviteľom je Andrew Tate, všíma si portál Českého rozhlasu.

Tate v Rumunsku čelí obvineniu zo znásilnenia a obchodovania s ľuďmi. Podľa neho sa mladý muž musí vymaniť z tradičnej predstavy o tom, že pracovať a dodržiavať zákony mu prinesie úspech ako v minulom storočí. Podľa Tatea sa musí vymaniť z priemernosti, zbohatnúť a byť schopný prísť za ženou a povedať, že ju ochráni a postará sa o ňu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet