Na hlavný obsah

Na aké choroby sme náchylní a aké lieky na nás fungujú? Vrcholí projekt analýzy národného genómu

Vedci zanalyzovali 900 krvných vzoriek.

Na aké choroby sme náchylní a aké lieky na nás fungujú? Vrcholí projekt analýzy národného genómu
Ilustračná snímka - laboratórium. Foto: STVR

Slovensko pribudne na genetickú mapu sveta. V laboratóriách biobanky v Nitre vrcholí projekt analýzy národného genómu. Rozsiahly výskum odhalí, aké genetické varianty sú prítomné medzi Slovákmi, na aké ochorenia sme náchylní a ktoré liečivá u nás fungujú viac alebo menej. Desiatky krajín už majú podobné projekty za sebou.

Predmetom analýz sa stalo 900 krvných vzoriek od anonymných dospelých Slovákov. „Uchovávame vzorky z rôznych štúdií. Práve pre projekt Slovenský genóm sme poskytovali vzorky, ktoré boli získané v posledných štyroch až piatich rokoch,“ informoval koordinátor biobanky Medixbank Andrej Minich.

V akom štádiu je projekt Slovenský genóm a na aké choroby sú Slováci náchylní, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Jana Obrancová:

„Štandardný postup je, že sa analyzuje DNA, ktorá sa potom pripravuje na tzv. DNA knižnicu, ktorá sa potom osekvenuje a potom prebehne séria bioinformatických analýz,“ vysvetlila vedúca projektu Slovenský genóm Michaela Hýblová.

Svoj národný genóm na svete preskúmalo už viac ako 40 krajín, medzi nimi napríklad Uganda či Papua Nová Guinea a Tunisko. Slovensko svoj genóm začalo skúmať asi pred rokom. Samotné vzorky krvi čerpajú vedci z mrazničiek, kde pri teplote nižšej ako mínus 20 stupňov vydržia desaťročia.

„Sú jednoducho uchované, ale my naozaj vidíme, kedy boli odobrané, v akých dátumoch. Vzorky majú svoje vlastné kódy a na základe tých kódov vieme povedať, kedy bola vzorka odobraná, kedy bola izolovaná, kedy bola spracovaná,“ opísal Minich.

Prvý náčrt výsledkov

Časť analýz sa koná v laboratóriách a časť za počítačom. Poznatky poslúžia v ďalšom nasmerovaní prevencie aj liečby. Tie prvé sú už známe.

„Zaznamenali sme, že máme vyššiu predispozíciu na niektoré metabolické ochorenia, ako je napr. hereditárna hematochromatóza. Ale aj onkologické ochorenia, povedzme rakovina prostaty alebo prsníka,“ priblížila Hýblová.

„Takisto sme u celkom významného percenta ľudí zachytili, že ľudia nebudú celkom efektívne reagovať na niektoré typy liečby, ako je napríklad liečba na vysoký cholesterol alebo zrážanlivosť krvi,“ dodala.

Kompletné výsledky vedci v rámci projektu zverejnia začiatkom budúceho roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko