Wawelská katedrála v Krakove a pripomenutie návštevy pápeža Jána Pavla druhého vo Vysokých Tatrách. Aj tieto výjavy zobrazuje ľadový dóm na Hrebienku. Návštevníkom ho sprístupnia v piatok (15. 11.).
Až 1 800 blokov ľadu sa pod rukami 20 umeleckých sochárov a 20 pomocníkov premenilo na ľadovú baziliku, ktorú netradične tvoria dve architektúry. Kopírujú originály z poľského Krakova a sú bytostne spojené so životom Svätého otca.
„Vo Wawelskej katedrále bol vysvätený za biskupa a v chráme sv. Vojtecha sa pravidelne modlieval,“ hovorí manažér strediska na Hrebienku Lukáš Brodanský.
Zvon v chráme symbolizuje jeden z ikonických momentov návštevy svätého otca na Slovensku – viac ako hodinový prelet nad Tatrami vrtuľníkom. „Zvon máme z roku 1920, je to jubilejný rok, kedy sa Ján Pavol II. narodil,“ vysvetľuje manažér stavby Rastislav Kromka.
Ľadovému dómu Tatrách sa v Správach venovala redaktorka Ivana Ratkovská:
„Na hodinovej veži sú jednoručičkové hodiny, ktoré v zamrznutej podobe ukazujú čas 21:37, čo je smrť svätého otca,“ dodáva Brodanský.
Ľadový dóm odštartoval sériu spomienkových udalostí na návštevu pápeža Jána Palva II. vo Vysokých Tatrách spred 30-tich rokov. „Ako hovoril, Tatry Slovákov a Poliakov nerozdeľujú, ale spájajú a toto je krásnou ukážkou toho,“ tvrdí primátor mesta Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.
Správa o tom, že v slovenských Tatrách stojí kus poľského Krakova a sídlo kráľov sa už dostala aj k našim severným susedom. „Je to super symbolika a ja si myslím, že každý z Poliakov, keď príde sem, sa bude cítiť ako doma. O to viac si Slováci získajú srdce Poliakov,“ hovorí poľská novinárka Malgorzata Wojciesinska.
„Ľadový dóm je atrakcia, ktorá má šancu prilákať veľké množstvo turistov aj z Poľska,“ myslí si generálna riaditeľka Slovakia Travel Ivana Magátová. Ľadový chrám bude otvorený pre verejnosť od piatka až do Veľkej noci.