Najvyšší súd poskytne rezortu spravodlivosti súčinnosť pri previerke centrálneho informačného systému, o ktorú žiadal minister spravodlivosti Boris Susko (Smeru-SD) ešte pred pár mesiacmi.
Podľa predsedu súdu Jána Šikutu to však vtedy presahovalo kontrolné právomoci ministerstva a predstavovalo by to aj zásah do nezávislosti súdnej moci. Rozhodnutie preto prišlo až po ustálení žiadosti zo strany ministerstva. Rezort totiž pôvodne žiadal o prístup k celej databáze konaní vedených na súde.
Ministerstvo spravodlivosti chcelo vykonať kontrolu informačného systému Najvyššieho súdu SR už v apríli. Dôvodom boli pochybnosti o transparentnosti náhodného prideľovania súdnych spisov, na ktoré upozorňoval aj premiér Róbert Fico. Predseda súdu Ján Šikuta rezortu nevyhovel. Argumentoval aj tým, že nežiadali konkrétne spisy, ako počas podobných previerok v minulosti.
Žiadosti rezortu spravodlivosti sa v relácii Rádioužurnál v Rádiu Slovensko venovala redaktorka Nina Bálintová:
„Nebola to kontrola, chceli totiž zobrať celú databázu. Toto nemá oporu v zákone. Ja, ako predseda Najvyššieho súdu SR, mám aj zodpovednosť. V tej databáze totiž sú všetky spisy, vrátane osobných údajov a výpovedí,“ tvrdí. Rezort však podľa ministra Suska tvrdil opak. „Jasne sme deklarovali, že nás nezaujíma obsah spisov, ale jedine fungovanie informačného systému,“ hovorí.
Nezáväzné stanovisko
Témou sa v októbri zaoberala aj súdna rada. Konštatovala, že ministerstvo, ako prevádzkovateľ a správca systému, je oprávnené získavať, zhromažďovať, prenášať a ukladať údaje, ktoré sú jeho súčasťou. Jej stanovisko však nebolo právne záväzné pre ministerstvo ani Najvyšší súd SR.
Predseda súdu vtedy odkázal, že bude hľadať možnosti, ako ministerstvu poskytnúť súčinnosť zákonným spôsobom. Napokon zavážilo, že rezort žiadosť ustálil. Aktuálne žiada previerku funkcionality informačného systému, nie vydanie celej databázy či kontrolu náhodného prideľovania spisov senátu 5T.
„Previerka funkcionality informačného systému, ktorá nie je kontrolou výkonu súdnictva, nebola nikdy spornou otázkou. V tomto rozsahu bol predseda Najvyššieho súdu SR od začiatku pripravený poskytnúť ministerstvu spravodlivosti súčinnosť. Ján Šikuta preto víta ustálenie žiadosti zo strany ministerstva,“ vysvetľuje hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.
Ján Šikuta zároveň opätovne požiadal o postúpenie podnetov či sťažností, na ktoré sa ministerstvo v súvislosti s previerkou odvolávalo, aby ich mohol riadne vybaviť a preveriť. Dodnes nimi totiž nedisponuje. O stanovisko sme požiadali aj rezort spravodlivosti, ktorý zatiaľ nereagoval.