Počet detských pacientov, ktorí potrebujú transplantáciu srdca, sa neustále zvyšuje. Predlžuje sa tiež čakanie na zákrok. Podľa lekárov z Detského kardiocentra za to môže nedostatok darcov. Od prvej transplantácie srdca u detí uplynulo 26 rokov.
Majka a Stelka sa narodili s vrodenou srdcovou chybou a obe museli podstúpiť transplantáciu srdca.
„Na takúto operáciu sa nedá nikdy dobre pripraviť, je to veľmi emočne vypätá situácia. Je to iné zo strany rodiča, ktorý má v tom veľa emócií vložených. Predsa len je to vaše dieťa, ktoré balansuje na hranici života a smrti,“ priblížila mama malej pacientky Katarína Dušková.
Detské kardiocentrum (DKC) si pripomína 26. výročie prvej transplantácie srdca dieťaťa. Lekári z Detského kardiocentra doposiaľ transplantovali 21 sŕdc, z toho polovicu za posledných šesť rokov.
„Napriek tomu, že tá ročná potreba sŕdc, ktoré by sme chceli transplantovať sa pohybuje od jedného do troch až štyroch sŕdc za rok. Úspešné je možno aj to, že sme boli schopní týchto 21 pacientov transplantovať zo slovenských zdrojov, teda od slovenských darcov,“ vysvetlil primár Kardiochirurgického oddelenia DKC Matej Nosáľ.
„Ja som aj v tej chvíli obdivovala tú darcovskú stranu. Tí rodičia na druhej strane dokázali prekonať svoju bolesť,“ dodala pani Dušková.
„Určite obrovská vďaka patrí a taký obdiv rodinám darcov orgánov, tobôž keď ide o detské orgány, lebo to šťastie, tá nádej, prichádza pre našich pacientov,“ uviedol primár Kardiologického oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti DKC Martin Záhorec.
Téme sa v Správach venovala redaktorka Rebeka Filandová:
Transplantácia umelého srdca
Už v roku 2008 slovenskí lekári ako prví v strednej Európe transplantovali umelé srdce. „Veľmi nám pomáhajú tie umelé srdcia a umelé podpory preklenúť čas a udržať pacienta v čo najlepšom, v čo najstabilnejšom stave do prípadnej transplantácie,“ dodal primár Záhorec.
„Čo sa týka dospelej problematiky transplantácie sŕdc, za posledných desať rokov sa veľa investovalo do vývoja mechanických podpor hlavne plne implantovateľných,“ priblížil primár Nosáľ.
Cieľom transplantačného programu je, aby deti viedli po zákroku normálny život ako ich rovesníci.